Chilští komunisté chtějí exhumovat ostatky Pabla Nerudy. Prý byl otráven

Jak vlastně zemřel chilský básník Pablo Neruda? Byla to opravdu rakovina prostaty nebo laureáta Nobelovy ceny za literaturu někdo zavraždil na popud Augusta Pinocheta? Ptají se chilští komunisté, kteří teď přišli se žádostí o exhumaci Nerudových ostatků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pablo Neruda

Pablo Neruda | Foto: Nobelprize.org

Vyšetřování básníkovy smrti v Chile znovu otevřeli už v červnu. Teď tamní komunisté žádají i exhumaci. A to vše kvůli zatím nepodloženému podezření, že Pabla Nerudu někdo otrávil. Podle právníka levice mělo dosavadní vyšetřování prokázat, že Neruda nezemřel na rakovinu prostaty, jak stojí v úmrtním listu, ale na infarkt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o případné exhumaci Pabla Neruda připravila Ľubica Bergmanová

Smrtící injekci měl dostat v nemocnici v roce 1973, jen 12 dní po převratu, při kterém se k moci dostal právě generál Pinochet. O otravě mluví i Nerudův spolupracovník - řidič Manuel Aray. Ten tvrdí, že mu básník řekl, že mu lékař píchl injekci v době, kdy spal.

Otazník visel i nad smrtí dalšího muže. Podobně už v květnu chilské úřady prověřovaly také okolnosti smrti bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého při bombardování prezidentského paláce během vojenského převratu 11. září 1973 zabila kulka. Tým mezinárodních odborníků o dva měsíce později potvrdil, že se Allende opravdu zastřelil sám.

V Česku byl známý hlavně jako komunista

Už za života byl Pablo Neruda - muž píšící své básně výhradně zelenou - tedy barvou naděje - legendou. I když je známý hlavně jako básník, byl také poslancem za komunistickou stranu i diplomatem ve Španělsku, Argentině, Mexiku i ve Francii.

V Česku byl Pablo Neruda znám hlavně jako aktivní komunista a samozřejmě jako muž, který si svůj pseudonym zvolil podle českého literáta Jana Nerudy. do komunistické strany vstoupil chilský básník už ve 40. letech. „Když se komunistická strana po roce 1946 dostala do ilegality, Neruda z Chile odjel,“ připomněla hispanistka Anna Housková z Filozofické fakulty UK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hispanistka Anna Housková z FF UK v pořadu Stalo se dnes

Neruda byl v exilu i v Česku. „Tady na Dobříši dopisoval jedno ze svých největších děl, které se jmenuje Veliký zpěv. Neruda měl ke komunistické straně asi blízko z jiných důvodů, než si představujeme. Přitahovala ho určitá utopie velkého bratrství,“ doplnila Housková.

Pablo Neruda je ale podle ní zajímavý ne jako komunistický intelektuál, ale právě jako velký básník. „Jeho španělsky psaná poezie je to nejkrásnější, co ve španělsky psané poezii najdeme. Jeho milostné básně jsou dodnes pro mladé lidi v celém hispánském světě součástí námluv,“ uzavřela hispanistka.

Lubica Bergmanová, Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme