Chuej Kche hledá cestu - Pověsti o klášteru Šao-lin

Při vyslovení jména Šao-lin se většině lidí vybaví filmy plné bojových mnichů a skvělého kung-fu. Klášterů tohoto jména je přitom několik tisíc. Za ten pravý, hodný svého jména a věhlasu, je považován hlavní klášter na hoře Sung-šan na úpatí hory Sung, na severozápadě okresu Dengfeng ve středočínské provincii Henan. Wang Chung-ťün ve svých příbězích sebraných koncem padesátých a začátkem šedesátých let 20. století mezi obyčejnými lidmi nerozlišuje, ke které oblasti patří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka knihy Chuej Kche hledá cestu - Pověsti o klášteru Šao-lin | Foto: Nakladatelství Argo

Ať už se pověsti váží ke klášteru na hoře Sung-šan nebo ne, důležité je především jejich skryté poselství. Na příběhy předávané ústně vzpomínají rolníci, mniši, lékaři i učitelé. Třicet devět pověstí připomíná naše pohádky, mýty a legendy, kde se bojuje s nespravedlností, dějí se nadpřirozené věci a vítězí dobro a moudrost. Soubor příběhů o žácích a jejich mistrech ukáže čtenáři také duchovní stránku kolébky čínského směru buddhismu zvaného čchan neboli japonsky zen. Vedle napínavých scén plných bojových sestav neobvykle poetických pojmenování se šaolinští mistři cvičí v meditaci, sebeovládání a navozování dokonalé vnitřní rovnováhy.

Šaolinské bojové umění zpočátku napodobovalo pohyby zvířat a ptáků. Cviky byly předávány z generace na generaci a postupně byly přidávány jednoduché zbraně a box. Čtenář si může jen představovat, co se skrývá za názvy krahujec kroužící vzduchem, bůh hromu křižuje nebesa nebo květiny ukryté v podpaždí. Pojem kung-fu zde není názvem bojové techniky, ale spíše výrazem dokonalého zvládnutí nějaké dovednosti. Každý bojovník si vybírá styl podle svých schopností, možností a vrozených dispozic. Jeho síla s skrývá třeba jen v palci nebo v ovládání páru bambusových jídelních hůlek. Důležité je, aby do rozvoje svého kung-fu vložil vše, celé své srdce.

Příběhy jsou vyprávěny s úctou a pokorou k těm, kteří ovlivňovali po celá tisíciletí čínskou historii. Obsahují mnohá moudrá rčení, která mají posluchače nejen vychovávat, ale také podnítit k přemýšlení. Jejich předáváním dalším generacím je zachovávána tradiční čínská kultura. Znalec čínských dějin v nich nalezne odkazy na skutečné historické události, laik příjemné oddechové počtení.

Chuej Kche hledá cestu - Pověsti o klášteru Šao-lin, sebral a zpracoval Wang Chung-Ťun, překlad Miroslav Krůta, kresby Dora Dutková, Praha, Argo 2009, 216 s.

Pavlína Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme