Čtenáři se v Brně budou moci podělit o knihy a projet se ve speciální tramvaji

Kromě prvního jarního měsíce je březen tradičně i měsícem čtenářů. K akci na podporu čtenářství se připojují také letos knihovny po celé republice. Tak jako řada z nich, bojuje i Knihovna Jiřího Mahena v Brně s napjatým rozpočtem. Kromě pořádání autorských čtení nebo besed chce proto v březnu od čtenářů pomoci i s navýšením knižního fondu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kknihovna - ilustrační snímek

Kknihovna - ilustrační snímek | Foto: Michal Záboj

„Nesmírně ráda čtu. Především novinky, historickou literaturu, literaturu faktu, občas detektivky, ale hlavně novinky. Bohužel, malý byt a vlastní knihovnička není kam umístit, takže sem za tohle zařízení nesmírně vděčná,“ říká důchodkyně Hana Nováková, která před Knihovnou Jiřího Mahena v Brně netrpělivě stepuje ještě před začátkem otevírací doby.

O nové tituly je zájem nejen ze strany této vášnivě čtenářky. Je po nich největší poptávka i od ostatních návštěvníků. Na jejich nákup má ale knihovna jen asi třetinový objem peněz, než by podle knihovnických standartů mít měla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co v březnu připravila pro čtenáře Knihovna Jiřího Mahena v Brně, zjišťovala Zuzana Plíšková

„Bohužel se to projevuje v tom, že pokud nějakou knihu nakupujeme, tak ji můžeme koupit pouze v menším množství exemplářů, to znamená, že pokud je kniha velmi žádaná, tak na ni čtenáři mohou čekat několik měsíců, ne-li roky. Nejvyšší počty rezervací na nějakou knihu, myslím, že to byly Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, byly zhruba 40 rezervací,“ přibližuje současnou situaci knihovnice Jana Kuncová.

Knihovna chce proto v březnu navýšit knižní fond právě za pomoci vlastních návštěvníků. Stačí probrat doma knihovničku a tituly, které už nepotřebují, odnést do speciálního boxu. Akce s názvem „Druhá šance pro knihy" začíná v pondělí.

„Jedná se o to, že nám lidé mohou donést knihy, mají to být tituly 2007 a mladší, které nám donesou do knihovny a uloží do boxu, který bude mít nadpis Druhá šance pro knihy,“ upřesňuje Kuncová.

„My ty knihy, pokud budou pro nás vhodné, zařadíme do fondu. To znamená, že se dostanou k dalším čtenářům, nebo je použijeme na propagační či dobročinné účely knihovny.“

Pozor na knižní revizory

Výtisky mohou dobrodinci přinést i na křest speciální tramvaje čtenářů. Ta bude zhruba od poloviny měsíce běžně v provozu a má za úkol podporovat čtenářství.

„Jedna z aktivit, kterou chceme v březnu udělat, je knižní revizor, takže pokud ho v naší tramvaji potkáte a budete si číst, to je důležité, dostanete od nás malý dárek,“ upozorňuje Jana Kuncová.

Knihovna Jiří Mahena v Brně se tak jako několik set dalších po celé republice připojuje k projektu ‚Březen-měsíc čtenárů.‘

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme