Díky výstavě v Opavě ožije klub Černý pavouk, jehož hostem býval spisovatel Jan Balabán

Ostravská ulice Stodolní prodělala od 90. let zásadní proměnu a po legendárních klubech, kde se scházeli ostravští básníci, malíři a galeristé, už není ani památky. Nejznámější místo - klub a antikvariát Černý pavouk - ale znovu ožije. Otevře se v Opavě, kde uspořádali vzpomínkovou výstavu jednomu z jeho stálých hostů, spisovateli Janu Balabánovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Balabán

Jan Balabán | Foto: Libor Stavjaník | Zdroj: Nakladatelství Host

„Antikvariát a klub byl zajímavý tím, že se tam scházelo velké množství literátů, výtvarníků, kteří měli obrovskou touhu tvořit, takže tam vzniklo velké množství různých autorských čtení, kabaretů, a byl to takový svět sám pro sebe,“ říká autorka výstavy Martina Klézlová.

A právě z tohoto světa vzešel i jeden z nejuznávanějších českých spisovatelů posledních let Jan Balabán. Autorka výstavy slavný klub vzkřísila v jedné z místností Slezského zemského muzea. Nechybí rozvrzané židle, police plné knih, pódium ani improvizovaný výčep. „Tento interiér a vůbec celou výstavu scénograficky zpracoval Marek Pražák, který se podílel na vytváření pravého Pavouka,“ vysvětluje Klézlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o vzpomínkové výstavě pro spisovatele Jana Balabána v Opavě připravila Kateřina Daňková

Na výstavě je tak k vidění původní nápis z klubu a hlavy, které visely nad vchodovými dveřmi. Pod nimi se v druhé polovině 90. let rodily mimo jiné i prvotiny Jana Balabána.

„Byl zasažen příběhy přátel, které tam slýchával, a zároveň v té době vydal své první dílo Středověk, takže tam měl velmi rychlou zpětnou vazbu, autorská čtení, takže šlo spíše o setkávání a vzájemné inspirace,“ uvádí autorka výstavy.

A pro ty byl Černý pavouk otevřený prakticky pořád, od rána do rána. „Tam vznikla jakási komunita, která se soustředila kolem klubu Černý pavouk, který byl tehdy jedním z kulturních center Ostravy,“ popisuje legendární klub ostravský archivář Martin Juřica.

Jeho opavskou reinkarnaci budou sice limitovat otevírací hodiny muzea, ale jinak se pokusí co nejvěrněji napodobit atmosféru 90. let. „Návštěvník může přijít, posadit se, vzít si nějakou knížku z antikvariátu s tím, že pokud se mu zalíbí, může si ji odnést. Zároveň se může podívat na záznamy z představení, kabaretů a autorských čtení, které v Pavoukovi probíhaly,“ dodává Martina Klézlová.

A každé úterý pak navíc klub ožije doprovodným programem. Doplní tak výstavu o životních osudech prozaika a překladatele, který je mimo jiné autorem české knihy desetiletí. Literární scénu Jan Balabán nečekaně opustil před třemi lety, když v nedožitých 50 letech zemřel na selhání srdce.

Kateřina Daňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme