Do knihkupectví míří další homosexuální pohádka

Zatímco s řadou otázek svých potomků si rodiče hravě poradí, s jinými to nemají tak lehké. Patří mezi ně i homosexualita. Adéla Elbelová z Brna ji dceři vysvětlila na pohádce o lásce dvou mužů, kterou koupila v zahraničí a nyní ji chce vydat v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace z knihy Koning & Koning od Lindy Haanové.

Ilustrace z knihy Koning & Koning od Lindy Haanové. | Foto: Linda Haan

Princ si musí vybrat nevěstu, aby mohl usednout na trůn. Žádná z princezen se mu ale nelíbí a nakonec se zamiluje do bratra jedné z dívek. Taková je zápletka knihy Lindy Haanové, kterou chce Elbel přeložit a vydat pro český trh.

Na knihu narazila před lety v belgickém knihkupectví. „Připadalo mi to zajímavé, tak jsem ji dceři koupila, jí se líbila a nijak se zvlášť nad tím nepozastavovala, prostě jsem jí to přečetla a přišlo jí to fajn,“ popisuje Elbel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o chystaném překladu gay pohádky od Lindy Haanové zjišťovala redaktorka ČRo Zuzana Plíšková

V době, kdy knihu Haanové objevila, se na pultech českých knihkupectví takové tituly neobjevovaly. Nyní je sice situace jiná, od překladu a snahy ho vydat ji to však neodrazuje.

Brněnská překladatelka se přitom nesetkala jen s pozitivními reakcemi na chystanou knihu. Její dceři se ale líbila a ostatní rodiče by podle ní měli mít podobnou možnost svým dětem homosexualitu přiblížit.

„Svou dceru jsem s tím tématem seznámila. Myslím, že jí to nijak neublížilo. Nenutím nikoho, aby to dělal, jen si myslím, že ta možnost, aby to měli rodiče na čem ukázat, je fajn,“ podotýká Elbel.

Příběh, který nekončí tradičně svazkem ženy a muže, má předškolním dětem nenásilnou formou ukázat, že existuje i homosexuální láska. Se zařazením takto laděné literatury do školek by ale například ředitelka mateřské školy Štolcova v Brně Hana Palátová-Šípková váhala.

„Pokud bychom o tom chtěli hovořit, tak by tomu měla předcházet nějaká domluva s rodiči, jestli o tom máme s dětmi mluvit, protože je to velice citlivá otázka a nevíme, jestli by se to setkalo s pozitivním ohlasem u rodičů,“ vysvětluje.

Řada maminek by podobnou osvětu pro své děti vítala. Patří mezi ně i Petra Quittová, která má pětiletou dceru.

„Myslím si, že tohle by se dětem mělo (vysvětlit) zjednodušenou formou, že se má ráda holka s holkou, kluk s klukem, protože to v dnešní době mohou vidět v televizi, na ulici, nějakou lehčí formou, a ta pohádka je asi nejideálnější řešení,“ soudí.

Zuzana Plíšková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme