Dopisy v nevratných lahvích

Všestranný tvůrce s vysokoškolským titulem, saxofonista, klarinetista, klávesista, zpěvák, skladatel a textař nejrůznějších skupin Josef "Pepson" Snětivý vydává jako svou šestou knihu nenápadné kvarteto povídek Dopisy v nevratných lahvích. Čtyři obsáhlejší texty jsou určeny čtenářům, kteří ocení jejich jazykovou bohatost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka knihy Dopisy v nevratných lahvích | Foto: Nakladatelství Daranus

V každém odstavci je maximálně využit prostor pro slovní hříčky, přirovnání, metafory i ostatní jazykové tvary. Autor si pohrává s city postav a skrze ně záměrně nechává čtenáře bloudit ve svých pocitech. V textech lze také najít Čechovovu dramatičnost, Nerudovské postavičky nevěrných paniček, ušlápnutých úředníků a hospodských přátel, lidový humor Karla Poláčka i trochu filozofie o úloze (ne)spravedlivé smrti, odvěké nespravedlnosti světa, bezbřehé lidské naivitě.

Čtenář bude zvědavý, jestli manželka nudného bruneta s dojmem zaměnitelnosti s celosvětovou armádou oficiálů charismatu moučného červa skutečně padne do spárů Kvičuse, odporného individua s "nadočnicovými oblouky a celkově přehnanými rysy, které vyšly z módy už před pěknými pár tisíci let." Vydrží manželství Pepy z druhé povídky, když jeho manželka "chrní jako bizon, jakmile sklon jejího těla klesne pod 45 stupňů?" A kde skončí interview mladé reportérky se zpěvákem, "kriticky osamělým a bičovaným jen tsunami obdivu a hysterie, ačkoliv toužil jen po jemných vlnkách opravdové lásky"? A nakonec poslední povídka přímo nabízí k rozjímání nad životním údělem. Věčně nespokojená pětice štamgastů mezi sebou přivítá tajemného Poutníka. "Není to žádná socka, která by mohla doufat, že vzhledem k neexistující obsluze lokálu a pokleslé úrovni svlaží své hrdlo zdarma či za mrzký peníz." Po příjemném obžerstvení a debatě o ženách ("jednoděložném plevelu") se Poutník odhodlá k neobvyklé odměně.

Všechny vylíčené situace jsou tvořeny směsicí tragičnosti a nedorozumění. V běhu času se opakovaly již tolikrát, a přesto v nich nenaleznete vítěze. Za láskou se zde skrývá rudý chtíč, za přátelstvím oběť trapného strefování, za zajímavou společností ubohá banda s úrovní limitně se blížící nule. Ale za přečtení tahle kniha rozhodně stojí.

Josef "Pepson" Snětivý, Dopisy v nevratných lahvích, Řitka, Daranus 2009, 184 str.

Pavlína Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme