Emotikony se možná jednou stanou součástí spisovné češtiny

Smajlík, tedy drobná grafická značka, kterou označujeme v textu svoje nálady, slaví třicáté narozeniny. Takzvané emotikony by se už brzy mohly stát i součástí spisovné češtiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Oliva vysvětlil, jak vznikají nová slova v češtině

Karel Oliva vysvětlil, jak vznikají nová slova v češtině | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva upozornil, že emotikony už do běžně užívané psané češtiny dávno pronikly.

„Nepronikly stále ještě do oficiálních pravidel pravopisu a myslím si, že na to si ještě chvíli počkáme. Ale v dlouhodobé perspektivě si myslím, že by tam proniknout mohly, že mají velkou šanci,“ řekl Karel Oliva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva mluví o emotikonech v češtině ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Emotikony považuje za obohacení „pravopisu“, protože pomáhají obohacovat takzvané paralingvistické vlastnosti textu, tedy vlastnosti jazykového projevu, které v běžném mluveném slově vyjadřujeme gesty, mimikou či modulací hlasu.

„To všechno v psaném textu chybí a tohle je přesně pomůcka, jak vyjádřit to, co psaný text jinak postrádá,“ vysvětlil Karel Oliva.

Smajlíka poprvé použil americký vysokoškolský profesor Scott Fahlman. Kdyby si svůj nápad nechal patentovat, stal by se zněj zřejmě miliardář. Tak úspěšná to byla myšlenka.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme