Encyklopedie Britannica v knižním vydání končí, bude už jen na internetu

Věhlasná Encyklopedie Britannica už nebude vycházet v tištěné podobě. Její americký vydavatel rozhodl, že po doprodání stávající řady už nebude tisknout další a velkolepé dílo s kořeny ve skotském osvícenství bude nadále dostupné pouze na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenná versus internetová nakladatelství | Foto: Free Digital Photos

Podle předsedy společnosti Encyklopedie Britannica není za rozhodnutím ukončit nákladný tisk tlak konkurenčních projektů v čele s Wikipedií. Důvodem je prý skutečnost, že neustále aktualizovaná online verze je mnohem žádanější než svazky knih za stovky dolarů.

Encyklopedie vyšla poprvé v roce 1768 ve skotském Edinburghu. Podle vydavatele a publicisty Alexandra Tomského panovala v té době představa, že veškeré lidské vědění lze uchovat v heslech a definicích.

„Encyklopedie byly v té době velice úspěšné, postupně se ale ukázalo, že vědomostí přibývá a současná forma nedostačovala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Encyklopaedii Britannica přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu vydavatel a publicista Alexandr Tomský

Podle nedávných studií otevřená encyklopedie Wikipedia příliš nezaostává ve spolehlivosti za dílem tvořeným odborníky. Podle Tomského toho navíc nabízí nesrovnatelně víc.

„To je sto nebo tisícinásobek. Vzniká neustále za pochodu a ve velkém množství. Je to něco jako dobrovolné družstvo, kolektivní monumentální dílo. Na rozdíl od britské encyklopedie je tam ale mnoho chyb. V Encyklopedii Britannica jsou faktografické chyby výjimečné,“ řekl Tomský.

Na přípravě Britanniky se podílejí kromě stovky redaktorů i tisíce expertů po celém světě včetně nositelů Nobelovy ceny. Online verze slouží více než 100 milionům lidí a je k dispozici i na mobilních zařízeních.

Igor Maňour, Jan Prokeš, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme