Friedrich Dürrenmatt: Nejvíc nezbytná je smrt

Před dvaceti lety (14. prosince 1990) zemřel na selhání srdce švýcarský spisovatel Friedrich Dürrenmatt. Proslavil se zejména jako dramatik, ale psal i prózu a eseje (často na téma divadelní teorie) a věnoval se taky malbě. Jeho život a dílo si připomeneme s Robertem Candrou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Friedrich Dürrenmatt

Friedrich Dürrenmatt | Foto: Elke Wetzig

Friedrich Dürrenmatt se narodil v roce 1921 v rodině protestantského pastora ve švýcarském Konolfingenu. Později v Curychu a v Bernu studoval germanistiku a filozofii, ale z univerzity zběhl, aby se mohl naplno věnovat literatuře. Svou první hru Psáno jest (později přepracovanou na Novokřtěnce) napsal v polovině čtyřicátých let a její uvedení provázely značné kontroverze, mezi jiným i hlasité protesty a potyčky v publiku.
Poslechněte si ukázky ze hry Noční rozhovor uvnitř medailonu.

Mezi Dürrenmattova neznámější dramata patří třeba Manželství pana Mississippi, Návštěva staré dámy nebo Fyzikové. Podobně jako o něco starší Bertolt Brecht i Dürrenmatt pracoval s principy tzv. epického divadla, v němž je děj například narušován různými komentáři, které zdůrazňují iluzivnost předváděného a kladou větší nároky na aktivní diváctví. Dürrenmattově skeptickému světonázoru nejvíc vyhovoval žánr komedie, skrze kterou se podle jeho mínění dobře vyjevovala groteskní tragika doby postrádající skutečné tragické hrdiny.

V padesátých letech psal Dürrenmatt (původně jednoduše z finančních důvodů) taky rozhlasové hry, ale souběžně se věnoval i próze. Jeho detektivní romány Soudce a jeho kat nebo navazující Podezření se svému žánru vymykají důrazem na etické otázky viny, trestu, pomsty a spravedlnosti a akcentem na vliv náhody a nepředvídatelnosti na chování postav. Dürrenmatt byl i autorem řady esejů - ať už na témata z oblasti teorie divadla, nebo politiky. V roce 1968 odsoudil okupaci Československa a po listopadové revoluci adresoval tehdy čerstvě zvolenému Václavu Havlovi proslov Švýcarsko - vězení, v němž přirovnával okolnosti švýcarské neutrality k luxusnímu vězení.

"Soudce a jeho kat" Friedricha Dürrenmatta - nové CD vydavatelství Radioservis | Foto: Radioservis

Čím jiným zakončit než Dürrenmattovými vlastními slovy: „Vše, co je nezbytné, je také snadné. Musíte to přijmout. A ta nejvíc nezbytná, nejpřirozenější záležitost na této planetě je smrt."

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme