Goetheho institut slaví 60 let své existence. Jeho úloha je prý stále důležitá

Německá kultura a jazyk v dnešním Česku nehraje zdaleka takovou úlohu, jako během dlouhé historie společných vztahů Čechů a Němců. Jednou z institucí , která se snaží nejen u nás, ale i ve zhruba 90 dalších zemích, propagovat německou kulturu a jazyk, je Goethe Institut. Ten letos slaví 60. výročí od svého založení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goethe Institut Praha

Goethe Institut Praha | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle Moniky Loderové z kulturního oddělení pražského Goethe institutu bylo ústředním motivem založení napravení pošramocené pověsti Německa v poválečné Evropě.

„Původně měl spolek, založený roku 1951 v malém bavorském městečku Bad Reichenhald, za úkol podporovat zahraniční učitele němčiny. Rok poté už vznikl první institut v Athénách, tím začala vznikat síť po celé Evropě, respektive na světě“ uvedla pro Rádio Česko Loderová a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

60. výročí od založení Goetheho institutu. Téma pro Moniku Loderovou z kulturního oddělení pražského Goethe institutu.

„Goetheho institut se trvale opírá o tři základní pilíře vlastního účelu. Jsou to knihovny, které organizují řadu vlastních literárních projektů, poté jsou to jazyková oddělení, která kromě jazykových kurzů podporují učitele němčiny. Posledním článkem je kulturní výměna a dialog.“

Účelovost zmíněných institutů dokazuje i fakt, že stále vznikají nové. Například v Angole. Podle Loderové vznik poboček často kopíruje aktuální geopolitickou situaci v dané oblasti.

„Obecně zájem o němčinu vzrůstá. Například v Indonésii je číselně zřejmě největší zájem. Rovněž v Africe evidujeme nárůst zájmu. Rovněž v Evropě zájem o němčinu neopadá,“ řekla Loderová a dodala:

„Například v Praze můžeme díky skvěle vybavené knihovně oslovit i mladé zájemce. Snažíme se reflektovat aktuální dění na německé kulturní scéně. Například i na poli hudební scény. Nabízíme také překlady soudobých moderních autorů. Rovněž nabízíme projekce nové filmové vlny a podporujeme zájem o německé divadlo.“

Martin Křížek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme