Hvězdná hodina vrahů. Jedno z nejsilnějších děl Pavla Kohouta

Detektivní příběh Hvězdná hodina vrahů se odehrává mezi únorem a květnem roku 1945. Krutost sadistického vraha je zesilována výjimečnou dobou a spád vyprávění umocněn dynamikou tehdejších událostí. Tento kriminální thriller, vsazený do skutečných událostí, je jedním z nejsilnějších děl spisovatele Pavla Kohouta (nar. 1928).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka knihy Hvězdná hodina vrahů

Obálka knihy Hvězdná hodina vrahů | Foto: Nakladatelství Academia

Od první stránky je četba Kohoutova textu strhující. Nejen akcí, která je ještě vyostřena tím, že se v ní brutální vražda děje v kulisách houkajících sirén, vybuchujících bomb, zhroucených domů a životů ztracených v jejich troskách.

Téměř se zdá, že jde o podobenství, že smrt v rozvalinách domu na vltavském nábřeží je "zhmotněna" v muže s nožem v ruce a jeho oběť, která vlastní smrt přijímá jako vykoupení vin celého národa, je symbolem nesmyslnosti válečného konfliktu, který i ve chvíli, kdy dohasíná, si vybírá nejkrutější daň.

Ale po usazení prachu tu zůstává poničené ženské tělo, zohavené a úchylně vystavené pohledu příchozích. Nastupují kriminalisté a je zřejmé, že to není žádný přelud ani zdání. Začíná vyšetřování, komplikované nedostatkem stop a motivů.

Neexistuje jen černá a jen bílá

Zároveň se otevírá další tematická rovina díla - reflexe lidských povah ve vymknuté době. Pavel Kohout ji provedl skvěle, neschematicky. Neexistuje zde jen černá a jen bílá. City, emoce, bolest ani radost se nedávkují podle zásluh nebo míry provinění.

Navzdory tomu, že se při vyšetřování v nucené spolupráci setkávají nepřátelské strany (za českou, okupovanou je to především vyšetřovatel, kriminální adjunkt Jan Morava; pozice okupantů hájí oberkriminalrat Erwin Buback), dochází mezi hlavními postavami k respektu, snad i k porozumění.

Nejde o pochopení vzdálených světodějných momentů či idejí, ale o konfrontaci konkrétních osudů. Ke slovu se dostává čest a profesní zodpovědnost, samozřejmě za daných podmínek zastřená stínem ostražitosti.

Vyšetřování kriminálního činu, smrti šesti žen, vyplňuje jednu část děje. Dobové okolnosti zajišťují jeho další, neméně dramatickou polohu. V té také hraje hlavní roli strach. Tak jako se vrah vydává na "lov" svých obětí, obměňuje svoji podobu a vemlouvá se do přízně, podobně dochází k proměně lidských charakterů.

Začíná osobní lov

Ti, kteří se přizpůsobovali protektorátním pravidlům a ochotně přisluhovali okupační moci, se v květnu 1945 vydávají na svůj osobní lov, aby si zajistili podobně pohodlné podmínky přežívání. V této situaci se onen sadistický vrah, "očišťující" zemi od smilstva a svoji chorou mysl od závislosti na dominantní matce, odhaluje.

Vystupuje na scénu a své vražedné divadlo ukazuje nepokrytě svému okolí. Chorobnost svévolného násilného činu i emocemi rozdmýchané davové zuřivosti a pomstychtivosti je zde zvýrazněna a nemohoucnost odhalit a zneškodnit vrahy utajené i veřejné je jedním z dynamizujících momentů díla.

Dějový spád se ve druhé polovině knihy ještě zrychluje, neboť autor všechny roviny prolíná, kumuluje zdánlivě do jediného okamžiku a k vyvrcholení. Uchvácený čtenář spisovatele následuje a vzrušeně "fandí" vyšetřovatelům i mladým lidem prožívajícím první lásku i její tragický konec, ale zároveň drží palce těm, kteří vzájemný vztah našli jako záchranné lano ve chvílích obecné katastrofy.

Realista Kohout jasně ví, že manipulovat dění k nějakému "dobrému konci" a ke spravedlivé odměně zásluh není v tomto obecném i soukromém dramatu možné. Jeho postavy musí ještě unést mnoho bolesti. Konec příběhu zůstává otevřený.

Hvězdná hodina vrahů je vynikající detektivka a výborná sonda pátrající v možnostech lidského jednání. V tomto počinu je divadelní gesto i vyslovená historická pravda. Pavel Kohout mistrně vyplnil celou kompozici díla, nenechává téměř chvíli k oddechu a více než čtyřsetstránková kniha se čte jedním dechem.

Pavel Kohout, Hvězdná hodina vrahů, Academia, Praha 2009, 416 s.

Milena M. Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme