Interaktivní průvodce umožní návštěvníkům poznat život Lidic

Letos uplyne 70 let od zničení středočeských Lidic. K výročí vzniká unikátní projekt, který má s využitím nejmodernějších technologií připomenout běžný život ve vesnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes je v místě původní obce pouze areál památníku

Dnes je v místě původní obce pouze areál památníku | Foto: Tomáš Adamec

Návštěvníci památníku dostanou chytrý mobilní telefon a sluchátka. Podle toho, kde se budou zrovna nacházet, jim speciální aplikace pustí jednotlivé příběhy nebo scénky ze života lidí, kteří ve vesnici bydleli.

Text napsala mladá spisovatelka, dramatička a autorka rozhlasových her Tereza Semotamová:

„Moje představa byla, že já sama procházím vesnicí a například tam, kde byl rybník, už rybník není. Ale já si ho tam představím na základě nějaké scény – například mladí si hrají, někdo chce jít plavat a někdo ne, tak tu starší stáhnou do vody a ona se na ně naštve. Chtěla jsem tyhle scény, které v tom vzduchu pořád jsou, nějak zachytit a dát je lidem jako takový podklad pro přemýšlení o té vesnici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O interaktivním projektu v Lidicích hovořila redaktorka Alžběta Havlová

Při práci vycházela z dostupných materiálů, hlavně z podrobných rozhovorů, které natočili kolegové z organizace Post Bellum do projektu Paměť národa. Rozhovory s pamětníky byly cenné, protože si dokázali vzpomenout na detaily, jako je vůně okurek, včely na louce a podobně.

Texty Semotamové se teprve začnou přetvářet do podoby unikátních rozhlasových mikrodramat. Scénky sehrají herci, vše bude bohatě ozvučeno. Zvukovou a hudební složku má na starosti hudební skladatel a sounddesignér Michal Rataj, režírovat bude Thomas Zielenski.

V příbězích nepůjde o fakta. Bude to historicky věrohodná fabulace autorky, která má prostřednictvím moderních technologií přiblížit mladým lidem a nejen jim, co se v Lidicích odehrálo.

Mapa Lidic. Nová vesnice se rozkládá v levé horní části. Přímá vodorovná čára představuje alej, vedoucí z centra nových Lidic k muzeu. Vpravo dole je pak zakreslena poloha zničených starých Lidic. | Foto: Public domain

„Nebude k tomu žádná mapa, žádný průvodce. Vy prostě musíte vnímat ten terén, tu krajinu a snažit se přemýšlet o ní. Vnímat, co tam kdy mohlo být, probudit svoji imaginaci,“ vysvětluje jeden z autorů projektu z občanského sdružení Sonosféra Vilém Faltýnek.

Projekt bude mít premiéru 9. června, v předvečer kulatého výročí tragické události.

Alžběta Havlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme