Jak sluší knihy do uší

Výhodou poslechu, "čtení knihy ušima", je fakt, že lidský hlas dokáže reprodukovaný text ochutit, zdramatizovat, učinit lákavějším. A napětí napínavějším... Ověřit to jde možné jednoduše. Pusťte si například povídku Reigateské panstvo nebo hned dva příběhy: Muž bez tváře a Podezření na CD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sherlock Holmes | Foto: Fotobanka Stock.xchngReigateské panstvo

Mezi nejatraktivnější "načtené knihy" patří detektivní příběhy s hlavní postavou všestranného podivína, ješity, askety i génia, Sherlocka Holmese, nadaného smyslem pro ironii, který si "brousí" na svém oddaném a méně schopném pomocníkovi, kronikáři a vypravěči jejich společných zážitků, doktoru Watsonovi.

Britský spisovatel a původním povoláním lékař Arthur Conan Doyle (1859-1930), je známý především tím, že podstatou přitažlivosti jeho příběhů je logika a uvěřitelnost nabídnuté zápletky. Spisovatel jistě mnohokrát čerpal z vlastních poznatků, které získal jako válečný zpravodaj, politický aktivista, organizátor mezinárodní pomoci, podporovatel budování tunelu pod Lamanšským průlivem nebo propagátor lyžování a automobilismu.

Reigateské panstvo (Sherlock Holmes 8/2009) z nakladatelství Tympanum, jedna z Doylových 56 povídek, kterou v překladu Jana Zábrany četl Otakar Brousek ml., vypráví o zločinu v uzavřeném prostoru venkovského panství. Je zavražděn kočí, zdá se, že při obraně majetku svých pánů. Za zdánlivě průzračným svědectvím smírčího soudce a jeho syna se skrývá drastický zločin, šílenství a podvod. A slavný detektiv vše brilantně rozplétá. Využije k tomu své herecké schopnosti, ale především pozorovací talent a umění usuzování z detailu, v tomto případě z útržku dopisu, který svíral zavražděný v ruce. Holmes se zdárně dobere rozluštění vražedné záhady a nemenší radost mu činí i následné "důkazní řízení" při podrobném líčení "jak to doopravdy bylo".

Muž bez tváře. Podezření

Jak moc je detektivka lákavá pro spisovatelky, dokazuje (kromě nejvěhlasnější, Agathy Christie) také další z dam viktoriánské Anglie, Dorothy L. Sayersová (1893-1957), v letech 1949-1957 předsedkyně britského Klubu detektivů. Sayersová vystudovala jazyky a středověkou literaturu v Oxfordu, pracovala v reklamní agentuře jako textařka a v roce 1923 vydala první detektivní příběh nazvaný Vražda žádá metodu. Její hlavní "detektivní osobností" je lord Petr Wimsey, aristokrat s klasickým vzděláním a se zálibou ve starých tiscích, pro kterého je řešení detektivních záhad trochu výzvou, trochu kratochvílí.

Nakladatelství Radioservis nabízí ze Zlatého fondu Českého rozhlasu hned dvě dramatizované povídky, pěkně ilustrující záběr jmenované autorky. Muž bez tváře ukazuje znamenitou kombinatoriku lorda Petra při odhalování vraždy. Svoji logickou virtuozitu rozehraje nejdřív jako anonymní pasažér ve vlaku, když zpochybní "zaručené" informace svých spolucestujících o brutální vraždě, jež se nakonec ukáže být téměř záslužným činem, neboť mrtvý je velmi nesympatický majitel módního salonu. Ve hře je též obraz zachycující pravou podstatu duše. Sayersová zde ze čtenáře udělá spojence lorda Petra, který samozřejmě případ vyřeší, i když policejní inspektor dá přednost své "jednodušší" verzi a skutečný vrah tentokrát zůstane nepotrestán.

Obal CD Muž bez tváře; Podezření | Foto: Radioservis

Podezření, je také příkladem toho, jak zdání klame, že podezřívavost je dobrá, ale musí být namířena správným směrem a že slepá důvěra může být životu nebezpečná. Jde o příběh ze života a posluchač znalý pravého stavu věcí jen v napětí čeká, jestli Harold Mummery všem manželským nástrahám šťastně unikne.

A že to hodinové poslouchání rychle uteče? Nabídka "knih do uší" je rozsáhlá, a tak si nalákaný "audiočtenář" nepochybně pro své dlouhé podzimní večery vybere.

Sir Arthur Conan Doyle, Reigateské panstvo, Tympanum, Praha 2009, překlad: Jan Zábrana
Dorothy Leigh Sayersová, Muž bez tváře. Podezření, Radioservis, Praha 2009, překlad: Vladimír Procházka a Eva Outratová

Milena M. Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme