Jako mladík přežil holokaust, teď o tom vydal knihu. Skvělá čeština a detaily, chválí ji Topol

Knížku vzpomínek Co odvál dým aneb jak jsem přežil holokaust autora Miloše Bondyho ve středu představili v Knihovně Václava Havla. Třiadevadesátiletý pamětník hrůz druhé světové války na poslední chvíli kvůli zdravotnímu stavu do Prahy nepřijel. Poslal dopis, ze kterého pozdrav přítomným přečetla režisérka Olga Sommerová, která se s Bondym léta přátelí. Miloš Bondy v Osvětimi přežil několik selekcí do plynu a zrůdné lékařské pokusy. V závěru války přežil pochod smrti a vrátil se do vlasti. Dnes žije ve Švýcarsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Bondy

Miloš Bondy | Zdroj: ČTK

"Do svého vyprávění jsem mimo líčení svých krutých zkušeností vylíčil i obyčejný život, plahočení, radosti a rány osudu svých příbuzných, aby se do té abstraktní veličiny šesti milionů umučených a zplynovaných Židů vrátila konkrétní skutečnost, že všichni to byli docela obyčejní lidé, jako ty a já. Dosáhl-li jsem alespoň z malé části tohoto svého cíle, nebylo knižní vydání mého vyprávění zbytečné," uvedl Bondy v dopise.

Nikdy ho prý nenapadlo, aby o tom, co se s ním a jeho rodinou stalo za Hitlerovy vlády, napsal. "Ale v 70. letech minulého století se v západním Německu ozývaly hlasy, že je načase přestat si sypat popel na hlavu, a udělat za tím, co se dělo za Hitlera, tlustou čáru. Tehdy jsem pocítil, že bych jako jeden z mála přeživších na to měl reagovat," vysvětlil, proč se rozhodl napsat knížku o hrůzách v německých koncentrácích. "Ale také, jak pozitivně se stavěla naprostá většina Němců k nacismu, a co si myslím o jejich kolektivní vině," dodal.

'Veselé Velikonoce, hodně zábavy na dovolené'. Muzeum získalo dopis od esesáka z Osvětimi

Číst článek

Bondy, podobně jako Arnošt Lustig, byli v koncentráku jako teenageři a oba tam přišli o otce, Bondy také o matku. Oba se tím do smrti trápili, připomněla Denisa Novotná, která dnes vystoupila za nakladatelství Prostor, které knihu vydává.

"Kolikrát jsem si říkal, že ´koncentráčnickou literaturu´ už číst nemůžu a nebudu. Kniha Miloše Bondyho je však úplně mimořádná, tok vyprávění, skvělá čeština a některé detaily - facka od mrtvého, legionář, Čech, co vymlátí kluka zpod pryčny a jiný, Čech, co ho za chvilku zas zachrání - ta šílená scéna s tátou a výměnou podvlíkaček, no, uf! A přitom ani stopa cynismu nebo naopak patosu," řekl ke knize spisovatel Jáchym Topol.

Miloš Bondy začíná své vzpomínky popisem transportu do Terezína spolu se svými rodiči. Z Terezína byla celá rodina odvezena do vyhlazovacího tábora Osvětimi-Březinky, kde oba jeho rodiče zahynuli. Miloš Bondy věznění v Osvětimi a dalších táborech přežil, po pochodu smrti se dočkal osvobození v německém Eisenachu.

Po válce se vrátil do Prahy, kde dokončil gymnázium a vystudoval medicínu na Karlově univerzitě. Pracoval jako lékař a do roku 1968 působil na ministerstvu zdravotnictví. Po sovětské okupaci emigroval s manželkou do Švýcarska, kde pracoval ve farmaceutickém průmyslu. Prahu s manželkou pravidelně každý rok navštěvují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme