Jaký má kočka názor na finanční krizi? I to se dá zjistit z nového japonského románu

Tento týden vychází v Česku nový japonský román Kočičí host od spisovatele Takaši Hiraideho. Kniha kromě jiného nabídne i netradiční pohled na svět kočičíma očima. Lidé a zvířata v ní vedou rozhovor o finanční krizi, která Japonsko zasáhla na začátku devadesátých let. Román se stal bestsellerem například v Japonsku, Francii nebo Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spící kočka | Foto: Fotobanka Pixabay

Manželé po třicítce bydlí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia. Jednoho dne k nim od sousedů začne chodit kočka jménem Čibi, v překladu „maličká", a manželé si s ní začnou povídat. To je v jednoduchosti zápletka japonského románu Kočičí host.

„Jeho výsost císař dnes v 6 hodin 33 minut dopoledne podal v císařském paláci demisi.“ Slova, která v roce 1989 znamenala v Japonsku konec jedné velké epochy. A taky začátek ekonomické krize, říká překladatelka knihy Anna Křivánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tento vychází v Ćesku nový japonský román od Takaši Hiraideho s názvem Kočičí host

„Přes 60 let vládl v Japonsku jeden císař a byla to velmi rozmanitá doba, protože zahrnovala předválečné období, vzestup japonského militarismu, druhou světovou válku, potom i nové Japonsko poválečné a odzbrojené,“ popisuje překladatelka.

„A právě to je doba, která končí na přelomu 80. a 90. let kvůli ekonomické krizi, která Japonsko zasáhla a ze které se velmi, velmi dlouho, v podstatě dodnes, vzpamatovává,“ dodává.

Přesně v této historicky přelomové době se manželé seznámí s novým chlupatým sousedem. Kupují kočce dobroty a rádi si o ní povídají. Dny pro ně najednou mají smysl.

„Kočičí host je velmi japonský. Jde spíše o potřebu autora vyrovnat se svými vlastními pocity, vlastní historií, vlastními zážitky, které popisuje často velmi realisticky. Román je založen na skutečných událostech a na skutečném setkání autora s kočkou, které do velké míry ovlivnilo jeho život,“ dodává Anna Křivánková.

Kočičí host vykresluje dobu podobnou nedávné celosvětové finanční krizi, která zasáhla i Českou republiku. Zajímavá je i svým nevšedním popisem vztahu člověka a kočky.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme