Japonský spisovatel Murakami slaví 65. narozeniny. Doma mu vyčítají přílišnou evropskost

Davy fanoušků, takzvaní Harukisté, stojí před knihkupectvím a odpočítávají půlnoc. Tak v posledních letech vypadá v Japonsku zahájení prodeje aktuálního románu Haruki Murakamiho. Spisovatel, kterému je právě dnes 65 let, proslavil japonskou, potažmo asijskou literaturu ve světě. Doma mu ale odborná veřejnost vyčítá, že je příliš evropský. A on sám to vlastně potvrzuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haruki Murakami | Foto: Tomáš Vodňanský

„Kafkovy knihy pročítám stále znovu a znovu a patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům vůbec,“ nechal se slyšet Haruki Murakami při jedné z mála tiskových konferencí, ke kterým svolil.

O tom, že Kafkův odkaz zůstal v něm i jeho románech, mluvil v Praze v roce 2006, přebíral tu cenu Franze Kafky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Haruki Murakamim natáčela redaktorka Zuzana Vlčková

Murakamiho dílo v češtině:
Norské dřevo
Na jih od hranic, na západ od slunce
Kafka na pobřeží
Afterdark
Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Sputnik, má láska
O čem mluvím, když mluvím o běhání
Po otřesech
1Q84
Spánek
Zdroj: Nakladatelství Odeon

„Když začala tiskovka, někdo z novinářů se zeptal, jak je možné, že na ní sedíme, když je o autorovi známé, že žádné rozhovory ani takovéto věci nepořádá. Murakami na to odpověděl, že je to také jeho první tisková konference v životě,“ vzpomíná na kuriózní příhodu s jedním z nejznámějších světových spisovatelů Jinřich Jůzl, editor nakladatelství Odeon.

Právě on Murakamiho objevil pro české čtenáře. „Bylo to v roce 2001, přečetl jsem si recenzi v anglickém Guardianu na Norské dřevo. A téma knížky mi přišlo zajímavé,“ říká Jůzl. Ze začátku byl ohlas vlažný. Dokud čtenáři nezjistili, že Murakamiho postmoderní romány mají blízko k evropskému způsobu myšlení.

Pak se podle Jindřicha Jůzla stal titul Norské dřevo bestsellerem, který v ranku vážné překladové literatury nemá obdoby. „Ve svých dílech má japonských reálií poměrně málo. To mu také v Japonsku tradiční spisovatelské osobnosti nebo novináři vyčítají, že jsou jeho díla mainstreamová. Ale to je podle všeho klíčový bod, aby se člověk stal celosvětově oblíbeným spisovatelem,“ dodává Jůzl.

V češtině vyšlo deset Murakamiho děl, kterých se prodalo čtvrt miliónu výtisků. Cílevědomý spisovatel a zároveň plachý introvert se už deset let objevuje mezi kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme