Jeden z nejvýznamnějších rozhlasových režisérů Karel Weinlich má svůj životopis

Na rozhlasových chodbách se reportérka a dnes editorka Lucie Weissová a rozhlasový režisér Karel Weinlich potkávají už desítky let. Teď je kromě práce spojuje také kniha. Jmenuje se Karel Weinlich - Pokus o životopis a právě ji vydává Radioservis. Lucie Weissová v ní zachytila dlouhý a bohatý život svého kolegy, a to nejen profesní, ale i osobní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasový režisér Karel Weinlich

Rozhlasový režisér Karel Weinlich | Foto: Eva Dvořáková

Do života knihu v nově zrekonstruované prodejně Radioservisu uvedla autogramiáda. Desítky lidí si svůj výtisk přinesly k podpisu Lucii Weisové i Karlu Weinlichovi.

Kniha vznikala dlouhou dobu. Redaktorka a dnes editorka Lucie Weissová vzpomíná, jak k této spolupráci vlastně došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O knize Karel Weinlich - Pokus o životopis mluvila s autory redaktorka Klára Fleyberková

„My jsme se potkali na chodbách Českého rozhlasu a Karel mi říkal, že se chystá diktovat někomu svoje paměti. A já mu říkám, proč je nediktuje mně. Dohodli během dvou minut a pak to trvalo téměř dva roky, než jsme něco napsali.“

Výslednou knihu autorka opatřila podtitulem Pokus o životopis. „Když píšete něčí biografii na základě jeho vzpomínek a ten člověk žije dlouhý a velmi bohatý život, tak je jasné, že si nemůže všechno úplně přesně pamatovat,“ vysvětluje Lucie Weissová.

Lucie Weissová | Foto: Khalil Baalbaki

Bezmála devadesátiletý Karel Weinlich za svůj život zažil opravdu mnoho. Většinu z něj věnoval rozhlasové tvorbě, především té pro děti. Pořád mu ale zbývalo dost času na nezvykle bohatý osobní život. I proto se spolu s autorkou rozhodli vyprávět všechny historky v první osobě.

„Ono nic jiného nezbývalo, protože já jsem vyprávěl a vyprávěl, neboť jsem vypravěč, a také jsem fabuloval a fabuloval, neboť jsem fabulátor. A Lucinka to schraňovala a upozorňovala mě, kde mluvím totální nesmysly, protože to tak nemohlo být,“ říká Karel Weinlich.

Základním účelem knihy však pro něj nebylo zaznamenat jeho život, ale dobu, ve které žil. A také proměny, kterými za ta léta prošel Český rozhlas.

„Byly dva rozhlasy tady v republice a žádná televize a žádná konkurence. Čili ta práce byla na jedné straně nesmírně zodpovědnější a na druhé straně taky nesmírně jednodušší, protože lidé neměli možnost než se k vám uchylovat. A to bylo krásné,“ dodává Karel Weinlich.

V knize se čtenář také dozví o režisérově pedagogické kariéře nebo o jeho lásce k cyklistice.

ČRo, Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme