Jo Nesbø představí v Praze závěrečný díl své krimi série

Norský spisovatel Jo Nesbø je v České republice. Zájemcům podepíše výtisk románu Policie, který teď vychází v českém překladu. Výrazný představitel žánru severských detektivek a jeden z nejprodávanějších autorů současnosti naposledy zavítal do Prahy v roce 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Hynek Čermák, norský spisovatel Jo Nesbø a překladatelka Kateřina Krištůfková vystoupili na tiskové konferenci při příležitosti českého vydání knihy Policie | Foto: ČTK

Autogramiáda v pražském Paláci knih Luxor začíná v půl páté a trvat bude dvě hodiny.

„Nesbø se do Prahy vrací po třech letech jako jeden z nejznámějších autorů světa, aby představil a uvedl české vydání knihy Policie,“ potvrdil mluvčí knihkupectví Petr Šašek.

Tímto titulem Nesbø završuje řadu románů se svérázným kriminalistou Harrym Holem. „Kterého čtenáři buďto milovali, nebo nenáviděli. Nicméně se stal velmi kultovní postavou, kterou Nesbø stvořil a se kterou se románem Policie prozatím rozloučil,“ dodal Šašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou Nesbøho knihy tak oblíbené, vysvětlila překladatelka Kateřina Krištůfková

Nesbø na tiskové konferenci v Praze uvedl, že teď si chce od svého nejslavnějšího hrdiny opravdu na chvíli odpočinout, nevyloučil ale, že se k němu v budoucnu ještě vrátí.

„Slíbil čtenářům, že až ta série s Harrym skutečně skončí, že to určitě poznají a že už potom rozhodně nebude žádné zmrtvýchvstání,“ upozornila Kateřina Krištůfková, která Nesbøho knihy překládá.

Ve své rodné zemi je 55letý Nesbø spisovatelskou superstar. Když mu vyjde nová kniha, lidé stojí dlouhé fronty před obchody, propuká doslova šílenství. Úspěch ale sklízí i na mezinárodní scéně. Jeho dílo už bylo přeloženo do více než 40 jazyků.

Čtenáře zaujal hlavní hrdina

„Jo Nesbø umí velmi dobře psát, takže jsou jeho romány svižné, čtivé, zajímavé, čtenáře rozhodně strhnou. Překládají se už také celkem dobře. Samozřejmě když jsem s překlady začínala, tak to bylo poněkud komplikovanější, ale po letech, které jsem nad jeho knihami strávila, mi to jde čím dál tím lépe,“ vysvětlila Krištůfková.

„Bylo samozřejmě nutné zvyknout si na autorův styl, seznámit se s ním, proniknout do něj a nějakým způsobem ho uchopit,“ dodala.

Jo Nesbo – Policie | Foto: Nakladatelství Kniha Zlín

Čtenáři se také rádi identifikují s hlavním hrdinou Harrym Holem, který má spoustu vlastních problémů, a zajímají se o jeho osudy. Ve svých knihách navíc Nesbø zpracovává i celospolečenská témata, která jsou lidem blízká.

Podle norských knihkupců vychází Nesbø z tradiční severské detektivky, navazuje ale i na britské autory, jako je třeba Agatha Christie. Zároveň Nesbø inspiruje řadu mladých autorů.

Jo Nesbø však nepíše jen detektivky. Je také autorem několika knížek pro děti, které se setkaly s velikým ohlasem. Ovšem ještě než ho proslavilo psaní, stal se známým díky účinkování v kapele Di Derre. V ní je hlavním zpěvákem a textařem.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme