John Kennedy Toole: literaturou proti hlupcům

26. března 1969 zemřel americký spisovatel John Kennedy Toole. Autor, kterého proslavil fenomenální satirický román Spolčení hlupců (za nějž posmrtně získal Pulitzerovu cenu) se nicméně za svého života nedočkal publikování žádné knihy. Pojďme si tohoto mimořádného spisovatele připomenout s Robertem Candrou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kennedy Toole - Spolčení hlupců | Foto: Nakladatelství Argo

Ken, jak říkali přátelé Johnu Kennedymu Toolovi, se narodil 17. prosince 1937 v New Orleans. Vystudoval a učil angličtinu a dva roky působil v armádě. Začátkem šedesátých let napsal román Spolčení hlupců, ale vydavatel rukopis odmítl. Toole, který v té době stále bydlel se svou dominantní matkou a nemocným otcem, propadl depresím a alkoholu a v podstatě začala jeho cesta k tragickému konci.


Jak Johna Kennedyho Toola vnímá literární historie, přibližuje Hana Ulmanová z Ústavu anglofonních literatur a kultur Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Poslechněte si rozhovor uvnitř příspěvku.

Přehrát

00:00 / 00:00

John Kennedy Toole: literaturou proti hlupcům


20. ledna 1969 Toole po hádce s matkou utíká. V Georgii navštíví domov zesnulé spisovatelky Flannery O´Connor. 26. března, zřejmě na zpáteční cestě do New Orleans zastavuje u města Biloxi v Mississippi, k výfuku od auta připevňuje hadici, kterou zavede do kabiny, a v jedenatřiceti letech končí svůj život. Na palubní desce zanechal dopis Mým rodičům, který jeho matka zničila.
V roce 1980 konečně vyšlo Spolčení hlupců a v roce 1989 Neonová bible, kterou John Kennedy Tool napsal v šestnácti letech.

John Kennedy Toole | Foto: archiv autora

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme