K trilogii Milénium přibude další díl. V Česku se začne prodávat Dívka v pavoučí síti

Další pokračování světového fenoménu Milénium švédského autora Stiega Larssona je na světě. Knihu Dívka v pavoučí síti napsal Larssonův pokračovatel David Lagercrantz. První zájemci si ji můžou koupit dnes po půlnoci v pražském kině Lucerna a brněnské kavárně SKØG.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Lagercrantz představuje svoji knihu ve švédském hlavním městě Stockholmu | Zdroj: ČTK

Překladatelka Azita Haidarová přenesla do češtiny jak všechny předchozí díly Larsonovy trilogie, tak i nové pokračování.

„David Lagercrantz sice dostal základní materiál, který je již nastavený předchozími díly Milénia, ale navázal na něj velice zdařile,“ hodnotí Haidarová a dodává:

„Uvedl do příběhu spoustu dalších postav, ale setkáme se přirozeně i s Lisbeth Salanderovou, Mikaelem Blomkvistem a se všemi, které známe a které jsou nosnými pilíři Milénia. Jejich osudy se vzájemně zvláštním způsobem protnou a dočkáme se nového nesmírně napínavého příběhu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Larssonovo Milénium doplní další díl. V Česku se začne prodávat Dívka v pavoučí síti. Knihu představila překladatelka Azita Haidarová

Všechny díly spojuje příběh jedné tajemné punkerky a hackerky. O Lisbeth Salanderové se ale čtenáři dozví v novém díle více než doposud.

„Lisbeth Salanderová se nijak nezpronevěří bývalým dílům ve smyslu svého velice vyhraněného charakteru. Čtvrtý díl ale poodhrne roušku tajemství, která zakrývá její život. Dozvíme se malinko více o ní, o jejím dětství a dospívání,“ dodává překladatelka Haidarová.

Švédský autor Stieg Larsson, který v roce 2004 zemřel na infarkt, psal ve svých knihách také o problémech současné společnosti. V tomto duchu pokračuje i Lagercrantz.

Spory o pokračování série Milénium

Vydání knihy v minulosti provázely spory. Dlouholetá partnerka původního autora Eva Gabrielssonová prohlásila, že nakladatelství těží z odkazu Stiega Larssona a chce na něm vydělat peníze.

V rozhovoru pro agenturu AFP se Gabrielssonová opřela i do švédského spisovatele Davida Lagercrantze, který se proslavil především životopisem fotbalisty Zlatana Ibrahimoviće.

Jako autor prý nemá, co by psal, a tak jednoduše kopíruje nápady někoho jiného. Vybrat právě jeho byl podle ní „pitomý nápad“. Larsson by podle ní s takovým pokračováním své série rozhodně nesouhlasil.

Stieg Larsson | Foto: Facebook Stieg Larsson

Oproti tomu Larssonova rodina, která zdědila jeho majetek i autorská práva, věřila, že pokračování Milénia oživí pro publikum postavy a svět, který Larsson vytvořil.

Švédský spisovatel Lagercrantz na dnešní tiskové konferenci odmítl, že by ho k přijetí nabídky vedla finanční odměna. Podle deníku Svenska Dagbladet řekl, že je novinář a když narazí na důležitý příběh, dá se do práce. Kdyby prý odmítl, tak by toho celý život litoval.

„Na jednu stranu jsem si říkal, jak bych mohl dokázat pokračovat v popisu tak fantastické postavy, jakou vytvořil Stieg Larsson v podobě Lisbeth Salanderové? Zároveň ale, když se dívám kolem sebe, vidím, že člověka jako je Lisbeth nyní potřebujeme víc než kdy jindy. Především tím mám na mysli kybernetickou zločinnost, která nás obklopuje," řekl Lagercrantz.

Ve světě se prodalo přes 75 milionů výtisků série Milénium. První díl se jmenuje Muži, kteří nenávidí ženy. Druhý nese název Dívka, která si hrála s ohněm a třetí Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Všechny tři části se dočkaly také filmového zpracování. Ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy z roku 2011 ztvárnil hlavní roli Daniel Craig. Režie se tehdy chopil David Fincher, který stojí za snímky jako Klub rváčů, Sedm nebo Zmizelá.

Klára Fleyberková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme