Karkulka přišla z Afriky

Studium evoluce pohádky prokázalo, že Karkulka přišla z Afriky a babičku navštěvuje už více než 2 600 roků. Jejími nejbližšími příbuznými jsou "neposlušná kůzlátka".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená Karkulka, ilustrace z roku 1868

Červená Karkulka, ilustrace z roku 1868 | Foto: public domain

"A proč máš tak velké zuby?"

"Abych tě mohla lépe sežrat!"

Tenhle rozhovor vede Karkulka s vlkem každý podvečer v nejedné české domácnosti. V Číně poslouchají děti podobnou pohádku. Jen vlka v ní nahrazuje tygr. Pro obyvatele Íránu je těžko představitelné, aby malá dívka cestovala sama, a tak je hrdinou pohádky malý chlapec - jakýsi Karkulák.

Obvykle je za místo zrodu pohádky "O Červené Karkulce" považována Francie, kde ji v 17. století zapsal Charles Perrault. Od tohoto francouzského spisovatele ji v 19. století převzali bratři Grimmové a od nich pak armáda dalších pohádkářů. Kulturní antropolog Jamie Tehrani z Durham University posbíral po celém světě pětatřicet verzí pohádky "O Červené Karkulce".

Přemýšlel, jak by je uspořádal, a dostal skvělý nápad. K odhalení vzájemné "příbuznosti" jednotlivých příběhů využil podobnou metodu, s jakou evoluční biologové rekonstruují vývoj pozemských organismů. Vyšel z předpokladu, že podobné příběhy se od sebe oddělily nedávno a že pohádky, jež se liší víc, mají za sebou delší samostatný vývoj. Tehrani tak vytvořil evoluční strom pohádky "O Červené Karkulce". Historicky nejstarší je Ezopova bajka ze 6. století př.n.l. První verze pohádky však musí být mnohem starší.

"Je to velmi starý příběh, který se časem měnil a vyvíjel," říká Tehrani. "Evolučně" nejstarší verze pohádky o Karkulce pocházejí z Afriky, např. z Nigérie, a mají velmi blízko k pohádce "O neposlušných kůzlátkách". Ostatně i naše Karkulka má s příběhem o nezvedených kůzlatech ledacos společného. Také tady vystupuje vlk, který se maskuje, aby pronikl mezi nevinné hlavní hrdiny příběhu. V tomto případě nepoužívá babiččin čepec, ale snaží se napodobit "tenký hlásek" matky kozy. K evropským pohádkám o Karkulce vede vývojová linie z Afriky přes Írán. Druhou vývojovou větev představují pohádky o Karkulce z Japonska, Číny, Koreje a Barmy.

Pohádky jsou pro děti nesmírně důležité, protože jim nabízejí návody k řešení složitých životních situací. Příběh "O Červené Karkulce" varuje už tisíciletí před rizikem zneužití.

Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 18.9.2009 v 9:00

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme