Kdo získá v dubnu ceny Magnesia Litera? Šanci má 27 knih a šest blogů

Ocenění Magnesia Litera má letos šanci získat 27 knih a šest blogů. Nechybí mezi nimi ani kniha Stingl Miloslav. Obsáhlá biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta aspiruje na cenu za nakladatelský počin. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství nebo jiných subjektů. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha. Ilustrační foto. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Do soutěže Magnesia Litera se letos vrací cena za publicistiku. Nominováni jsou Ondřej Kundra (Putinovi agenti), Terezie Pokorná a Edita Onuferová (RR rozhovory) a Kateřina Šedá (Brnox).

V nejpočetněji obsazené kategorii Litera za prózu je pak i kniha Marka Šindelky Únava materiálu, k jejímuž napsání autora přivedla zpráva o nálezu těl 71 mrtvých uprchlíků v odstaveném chladírenském voze na dálnici mezi Budapeští a Vídní.

Porotci dále vybírali nominované knihy na Literu za poezii, knihu pro děti a mládež, literaturu faktu, nakladatelský čin, překladovou knihu a pro objev roku.

Ceny Magnesia Litera provázejí autorská čtení, která se konají od 8. března vždy ve středu v Knihovně Václava Havla v Praze. Vítězové 16. ročníku budou vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla 4. dubna v živém přenosu České televize. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší.

„Každá ta kategorie je specifická, když například posuzujete knihu za vydavatelský počin, tak jde hlavně o krásu obrazového zpracování nebo faktografické stránky knihy. Pokud jde o prózu, tak je kritérium jednoznačné - jde o způsob a hloubku psaní, o to, jak psaní docílí toho, že překračuje samo sebe, díky těm písmenům se dostanete k něčemu, co je za nimi, co je životnější a umožní hlubší prožívání životů," řekl předseda poroty Petr Fischer.

Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí porotci i knihu roku, kterou se loni stal román Daniely Hodrové Točité věty.

Tříčlenná porota složená ze spisovatelky a překladatelky Pavly Horákové, básnířky a editorky Olgy Stehlíkové a básníka Ladislava Zedníka vybrala také šest nejlepších blogů loňského roku. Hodnotila především jejich literární úroveň. Vítěze nyní vyberou svým hlasováním čtenáři. Autor vítězného blogu získá 50 tisíc korun na knižní vydání sebraných blogových zápisků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme