Kniha Fenomén Karel Kryl nabízí nový pohled na známého písničkáře

Fenomén Karel Kryl. Tak se jmenuje nejen chystaný koncert v pražském Paláci Akropolis, ale i kniha Ivany Denčevové a Michala Stehlíka. Český rozhlas ji uvede právě na krylovském koncertě v pondělí 17. listopadu. Vydal ji Radioservis a obsahuje nejen rozhovory s lidmi, kteří Kryla osobně znali, ale také objevné historické nebo muzikologické texty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Fenomén Karel Kryl

Kniha Fenomén Karel Kryl | Foto: Marián Vojtek

Kniha vznikla na základě cyklu pořadů Fenomén KK, který vysílala stanice Český rozhlas Plus.

„Byli jsme velmi překvapeni tím, jak rozhovory a vzpomínky lidí na Karla Kryla kopírovaly jeho život, respektive kariéru od 60. let až k jeho smrti,“ říká editor knihy, historik a kurátor Michal Stehlík a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O knize Fenomén Karel Kryl mluví Michal Stehlík, editor knihy, historik a kurátor

„Říkali jsme si, že by byla škoda, kdyby některé osobnosti nebo vzpomínky zapadly. Ale pak nám zároveň došlo, že to nejde stavět pouze na rozhovorech a musíme k tomu přidat i historický pohled, muzikologický nebo literárně-vědný.“

Stehlík považuje za jednu z nejsilnějších pasáží knihy například vzpomínku písničkářky Dáši Vokaté, která vzpomínala na pocity Karla Kryla v exilu, kdy trpěl smutkem a odtržením od svých posluchačů.

„Z dalších textů třeba studie mladé badatelky o tom, jak byl Karel Kryl v hledáčku Státní bezpečnosti. Spíše šlo o to, jak lidé byli postihováni za to, že vůbec poslouchali nebo dávali poslouchat jeho písně v Československu. Tam jsou zcela nové informace, které doposud nikde nebyly publikovány,“ podotýká Stehlík.

On sám se v knize věnoval tématu Karel Kryl a jeho doba. Krylovy text z 90. let už Češi tolik neposlouchali, přesto by se podle Stehlíka stal písničkář fenoménem v jakékoli době.

„Karel Kryl měl ‚výhodu‘ v konci 60. let, v okupaci a obrovském celospolečenském šoku. Protestsong, který on přinášel, tady velmi rezonoval. Na druhé straně v exilu jeho tvorba svým způsobem slábne. Další hvězdnou hodinu má bezprostředně v letech 1989, 1990,“ popisuje Stehlík.

„Bezesporu by byl fenoménem i tak, síla jeho slov a hudby byla jednoznačná. Historie mu ve svých smutných peripetiích ale pomohla, že se ocitl v přelomových dekádách našich dějin,“ doplňuje.

Je navíc přesvědčen, že ani dnes ještě o Karlu Krylovi nevíme všechno. „Třeba některé pásky z konce 60. let byly nalezeny v různých redakcích mluveného slova. Protože ty, které se natáčely v hudebních redakcích, byly systematicky likvidovány,“ podotýká Stehlík a uzavírá:

„Nevíme toho také mnoho o všech exilových peripetiích. Podobně jsou také trochu zastřena 90. léta, kdy putoval mezi Německem a Československem, následně Českou republikou. I o Karlu Krylovi lze stále ještě nacházet nové informace.“

zpěvák Karel Kryl | Foto: Jiří Sláma

Marie Reslová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme