Kniha o incestu Josefa Fritzla se Rakušanům nejspíš líbit nebude

Na rakouských knižních pultech se objevuje kniha o nedávném případu incestu Josefa Fritzla, který držel skoro 25 let ve sklepě svoji dceru a měl s ní sedm dětí. Příběh na hranici fikce s realitou mapuje takzvaný případ století, tedy kauzu Josefa Fritzla. Román Claustria, jejíž vydání vzbudilo rozruch už ve francouzském originále, nastavuje také zrcadlo rakouskému národu, a toto vysvědčení pro Rakušany není moc příjemné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Fritzl, odsouzený na doživotí | Foto: Robert Jaeger | Zdroj: ČTK

Autor knihy Francouz Regis Jauffret přiznává, že neumí německy a před propuknutím kauzy v roce 2009 v Rakousku nikdy nebyl. Na druhou stranu je o něm známé, že si s případem dal velkou práci a pečlivě rešeršoval kolem města Amstetten v Dolním Rakousku, kde se celý případ stal, a také sledoval celý případ.

Přesto jeho rešerše vykazuje určité mezery, nemluvil s klíčovými aktéry případu, například s Fritzlovým obhájcem anebo s vrchním policejním vyšetřovatelem.

Jauffert vyvodil dalekosáhlé závěry, které promítl do své knížky. Mezi nejkontroverznější patří ten, že Josef Fritzl nebyl v případu sám, například Fritzlova žena musela o skrýši ve sklepě vědět a je spolupachatelkou stejně jako sousedé, kteří si přece tak dlouho nemohli ničeho nevšimnout a raději se koukali jinam.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nevém románu Claustria, který vychází v Rakousku, vypráví zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Obraz Rakušanů se v zemi nebude líbit asi nikomu, odborníků ani laické veřejnosti, protože autor označuje národ za slepý a hluchý, který nevidí, co se kolem něj děje. Předhazuje také jejich letité trauma, nedůsledné vypořádání se s nacistickou minulostí.

Při své rešerši v oblasti Amstettenu a zjistil, že je zde typické, že otec je hlavou rodiny a tamní otcové nechodí daleko k tělesným trestům. To promítl i do osoby Josefa Fritzla a udělal z něj typického Rakušana, který je velmi zlý.

Dějiště kauzy, město Amstetten, se snaží s událostmi vyrovnat po svém, snaží se zapomenout a vytěsnit to z hlavy. Dům, kde se hrůzy děly, stojí na svém místě, sice se několikrát uvažovalo o jeho stržení, pak z něho dokonce měla být bytovka, nyní je ale zapečetěný a opuštěný.

Fritzlova dcera Elisabeth a její děti údajně žijí někde v Rakousku pod novou identitou, rakouské úřady odmítají sdělovat cokoliv bližšího o tom, kde jsou, jak se jmenují a jak se jim daří.

Za svůj čin dostal Fritzl doživotí spolu s nařízeným pobytem v psychiatrické léčebně. Stále ale existují skeptici, kteří dávají zapravdu i autorovi románu Claustria a říkají, že v případu nevyšla na světlo celá pravda, ať už se to týká možných spolupachatelů, anebo rozsahu zločinů samotného Fritzla. Jeden z rakouských poslanců teď dokonce požaduje, aby vyšetřování znovu prověřil mezinárodní tým za účasti americké FBI.

Vojtěch Berger, Petr Král, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme