Knihou desetiletí je sbírka povídek Možná že odcházíme

Knihou desetiletí se v anketě uspořádané sdružením Litera stala sbírka povídek Možná že odcházíme zesnulého Jana Balabána. O vítězi dnes odpoledne rozhodlo tajným hlasováním zhruba 100 odborníků z celé knižní branže od literárních historiků a univerzitních profesorů až po knihovníky a knihkupce. Vítězem dětské kategorie se stali Lichožrouti Pavla Šruta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna v Jirkově

Městská knihovna v Jirkově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Vítězná sbírka povídek patří podle zakladatele výročních knižních cen Magnesia Litera Pavla Mandyse k tomu nejlepšímu a nejpřístupnějšímu z Balabánova díla. V době svého vydání přitom byla prý poměrně nenápadná a úctu kritické obce získala teprve později.

„Pravděpodobně tato kniha se sociálně kritickými tématy, s portréty lidí z Ostravska, z té nepříliš útěšné ostravské aglomerace, zaujala natolik, že předstihla dalších pět nominovaných titulů,“ domnívá se Mandys.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zakladatel výročních knižních cen Magnesia Litera Pavel Mandys představuje vítěze

Kniha povídek Jana Balabána Možná že odcházíme vyšla v roce 2004 a podle šéfredaktora vydavatelství Host se jí prodalo až 20 tisíc kusů:

„To, že kniha zvítězila a že je tak populární, ukazuje také na mimořádnou úroveň českých čtenářů. Že se tady se nemusíme bát přílivu zahraniční komerce, ale že tady opravdu existuje stabilní, velmi vzdělané čtenářské jádro, které je schopno a ochotno číst kvalitní náročnou literaturu.“

Jeho slova potvrzuje i Pavel Mandys: „Balabán obecně bývá považován za autora těžkého, ne úplně přístupného nejširšímu čtenářskému publiku,“ vysvětluje s tím, že spisovatel se soustředil především na existenciální témata zasazené do determinujícího prostředí na Ostravsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Pavlem Mandysem a ilustrátorkou Galinou Miklínovou

Oceněné publikace mohou doufat ve zvýšený zájem čtenářů. Kniha desetiletí je momentálně v prodeji v novém vydání jako součást Balabánových spisů nazvaných Povídky, kde je shromážděna celá autorova povídková tvorba. V souvislosti s nenadálou smrtí autora se podle Mandyse zvýšil zájem o jeho knihy.

To Lichožrouti se prý těší dlouhodobě slušnému prodeji a navíc se již brzy chystají i na filmová plátna.

Lichožrouti pronikají i do Evropy

„Myslím si, že Lichožrouti jsou mezi knihami pro děti poměrně ojedinělý fenomén, protože Pavel Šrut, do té doby básník, najednou stvořil epické napínavé dílo, které si zároveň vytváří jakýsi vlastní imaginární svět ne nepodobný světu Harryho Pottera nebo Mumínků nebo jiných velkých imaginárních světů, kam lze v podstatě libovolně umísťovat různé příběhy. V české literatuře pro děti toho příliš není,“přibližuje Mandys dětskou knihu desetiletí.

Jan Balabán - Možná že odcházíme | Foto: nakladatelství Host

Úspěch knihy o požíračích ponožek potvrzuje i její ilustrátorka Galina Miklíková: „Měla jsem pocit, že je to fenomén, který bude fungovat po celém světě, což už se vlastně i ukazuje, protože Lichožrouti vyšli na podzim v Chorvatsku, chystá se snad spolupráce se Španělskem, příští rok by měli vyjít v Polsku.“

Podle ní se jedná o knihu, která pobaví děti i dospělé a ve které se může každý najít: „Ponožky jsou tam jenom zástupný problém. Myslím, že je to knížka, která je předobrazem lidského dění, protože lichožrouti žijí s lidmi, takže se chovají jako my a zrcadlí naše chování."

Nejzajímavější tituly se volily v kategorii pro děti a mládež i v kategorii pro dospělé. Mezi nominovanými byly například paměti Ivana Klímy Moje šílené století, román Cesty na Sibiř Martina Ryšavého nebo dětské knihy Záhádky Petra Nikla a leporelo Lucie Seifertové s titulem Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí.

Inspirace v Británii

Nominace na titul desetiletí vybíraly celkem tři stovky odborníků. Každá z nominovaných knih musela již dříve zvítězit v některé z kategorií cen Magnesia Litera, která letos slaví deset let od svého vzniku.

Pavel Šrut – Lichožrouti | Foto: Nakladatelství Paseka

„Pro mě je cenné, že to je vlastně takové docela pestré. To samé se týká dětské kategorie,“ hodnotí Mandys výběr knih, které postoupily až do finále.

V Česku se podobná anketa uskutečnila vůbec poprvé. Občanské sdružení Litera se inspirovalo britskou Man Booker Prize. Knihu knih v Británii vyhlašovali už dvakrát, jednou po 25 letech a podruhé po 40 letech.

„My sice máme pouze desetileté výročí, ale když jsme zvažovali, jak to oslavit, tak nás napadlo právě vyhlásit knihu, která za těch deset let oslovila nejvíc lidí. Doufáme, že se tím přiblížíme trochu i běžnému čtenáři a že s námi třeba bude souhlasit,“ vysvětluje Mandys.

Zuzana Filípková, Markéta Bartošová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme