Knihou roku 2013 je román Jiřího Hájíčka Rybí krev z nakladatelství Host

Knihou roku 2013 je román Jiřího Hájíčka Rybí krev, který vydalo nakladatelství Host. Kniha získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera. Vítězové letošního ročníku byli slavnostně vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Jiří Hájíček dostal za román Rybí krev cenu Magnesia Litera | Zdroj: ČTK

„Mám samozřejmě velkou radost, děkuju hlavně čtenářům, protože to pořád cítím jako hlavní smysl literatury. Ne literární ceny, ale to, že ty knířžky někdo čte, že z nich má radost, a pak je tu zpětná vazba k autorovi, což je vždycky milé a příjemné,“ řekl po zisku ceny Hájíček, který si kromě ceny odnesl šek na 200 tisíc korun.

Děj prózy Rybí krev se odehrává v jižních Čechách v 80. a 90. letech 20. století, kdy se budovala jaderná elektrárna Temelín. Do vesnice se vrací hlavní hrdinka knížky a srovnává se s vlastní minulostí. Kniha popisuje také protesty proti stavbě elektrárny.

Podle Hájíčkových slov jde o takzvaný „vesnický román“. Titul už dříve provázely skvělé recenze, proto byla Rybí krev považována za jasného favorita soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové z předávání cen Magnesia Litera

Hájíček se psaním knížek neživí, je bankovním úředníkem. Už v roce 2006 Hájíček získal Magnesiu Literu v kategorii próza za román Selský baroko.

U čtenářů bodovaly Žitkovské bohyně

Na cenu Magnesia Litera bylo nominováno celkem 24 loni vydaných titulů. Literu za sbírku poezie Past na Brigitu získal Jakub Řehák, Literu za nakladatelstký čin Ivan Wernisch, který vydal titul Živ jsem byl! Objevem roku se stal čtyřiadvacetiletý Jaroslav Žváček za román Lístek na cestu z pekla.

„Knížka je o scénáristovi, který dělá pro televizi, což je dost nestálý byznys, a tak nějak pořád krachuje dolů a dolů a postupně potkává různé postavy. Postava, která udělá nějakou dobrou věc, se propadne ještě víc dolů, ale nakonec najde svůj lístek na cestu z pekla,“ řekl o knížce Žváček, který je sám televizním scénáristou.

Svou knihu roku mohli vybírat také čtenáři a jejich volba byla jednoznačná. Zvolili si prózu Kateřiny Tučkové s názvem Žitkovské bohyně.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme