Knihovna Jiřího Mahena v Brně půjčuje živé knihy

Knihovna Jiřího Mahena v Brně dnes bude symbolicky půjčovat živé knihy. Koná se tu totiž akce Živá knihovna. Nejde přitom o nejnovější technologický vynález, ale o zajímavé osobnosti s rozmanitými zájmy, které si čtenáři sami vyzpovídají. O nevšední životní příběhy i poučení nebude nouze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovna Jiřího Mahena

Knihovna Jiřího Mahena | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Válka, vypálení rodného domu a boj o přežití. To není příběh z říše fikce, ten připravil muslimce Almedině sám život. Jeho součástí je i strastiplná cesta vedoucí z Bosny a Hercegoviny přes koncentrační tábor, kterou absolvovala s matkou a sedmi sestrami.

Přehrát

00:00 / 00:00

S 'živou knihou' Almedinou natáčela redaktorka Zuzana Plíšková

„Tehdy jsem měla 13 let a to mě posunulo úplně někam jinam. Tím, že jsme byly jenom ženy, tak jsme byly pořád na očích vojákům. Právě i jeden důvod, proč praktikuji tu víru je to, že díky bohu jsme nebyly poškozený válkou, nebyly jsme znásilněné,“ vysvětluje Almedina.

Po 19 letech života v Česku se občas setkává kvůli své víře s předsudky okolí. Doufá proto, že jako jedna z živých knih umožní těm, kteří si počtou v jejím životním příběhu, rozbít představu muslima jako teroristy.

„Ti, co na mě pokřikovali - teď to tady vybuchne a další zahalená teroristka, tak tam je poznat, že ti lidé nejsou sečtělí, že opravdu říkají jen to, co slyší v televizi, a proto si myslím, že Živá kniha jim opravdu pomůže otevřít oči,“ dodává Almedina.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme