Knihovny a školy se v noci otevřely dětem. Den dětské knihy oslavil i Český rozhlas

Druhý dubnový den patří už od roku 1967 dětem. Přesně na výročí narození Hanse Christiana Andersena se totiž slaví Mezinárodní den dětské knihy. Připomíná nejen slavného dánského autora pohádek, ale i význam knih pro nejmenší. Během páteční noci se proto dětem otevřely knihovny i školy a speciální program přichystal taky Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc s Andersenem | Foto: Martin Kutil

Mezi nejslavnější příběhy Hanse Christiana Andersena patří třeba Malá mořská víla, Císařovy nové šaty nebo Ošklivé káčátko. Dnešek ale oslavuje všechny pohádky. V současnosti se k nim přistupuje jinak než v historii.

„Pohádka byla velmi dlouho vnímána jako četba určená dospělým. Literatura pro děti a mládež jako taková se formuje opravdu až na konci 19. století,“ vysvětlil ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dnešek připadá Mezinárodní den dětské knihy. Slaví se spolu s narozeninami Hanse Christiana Andersena. Význam pohádek připomněla Klára Fleyberková

Dětské kniha se dnes od té pro dospělého čtenáře podstatně liší. „Základní problém tkví zejména v tom, že vedle kvality ryze estetické má také jakousi kvalitu a potenciál edukační,“ dodal.

Vedle textu stále větší váhu dostávají i ilustrace, které jsou u dětských knih obzvlášť podstatné.

Čeští tvůrci si to dobře uvědomovali už dávno, proto se řada tuzemských jmen skloňuje i v zahraničí. Patří mezi ně i Jiří Šalamoun, který se do dětských pamětí zapsal se svým Maxipesem Fíkem.

„Je to spojeno s narozením jeho dcery Barbory a v té době si pořídili velkého psa. Narodila se mu dcera a začal dělat něco, co patří jenom dětem,“ popsal okolnosti vzniku díla kunsthistorik Ivan Rous.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budova Českého rozhlasu na pražských Vinohradech se večer otevřela dětem. Během Noci s Andersenem natáčel Martin Karlík

Většina tvůrců dětských knih má pro svou práci vášeň. Potvrzuje to i bezmála 90letý výtvarník Karel Franta.

„První kresby, které mám dokonce schované, jsou čerti. Miloval jsem tyto figury. Sám jsem v té době čertů nakreslil hodně,“ řekl.

Během páteční noci se pro děti otevřely knihovny a školy po celé Evropě. Trávily v nich Noc s Andersenem. K akci se připojil i Český rozhlas. Na stanici Dvojka a na Rádiu Junior nabídl od sedmi večer až do půlnoci speciální pohádkové vysílání.

Programem provázeli moderátoři dětské stanice Junior Magdalena Šorelová a Petr Vacek. Nechyběly ani speciální pohádkové zprávy. Do programu se zapojily taky samotné děti.

Martin Karlík, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme