Knižní trh se kvůli finanční krizi a zvýšení DPH změnil, titulů vychází méně

Finanční krize a zvýšená sazba DPH výrazně změnily podobu knižního trhu. Snížil se totiž počet vydávaných titulů. Potíže můžou mít zejména menší knihkupectví. Přesto se ale nedá říct, že by Češi četli méně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

knihkupectví, výloha obchodu

knihkupectví, výloha obchodu | Foto: Eva Odstrčilová

Neustálé zprávy a informace o elektronických knihách neodrážejí jejich skutečný podíl na trhu. Podle Marcely Turečkové ze Svazu nakladatelů a knihkupců to neplatí jen pro naši situaci, ale obecně:

„I v zahraničí se prodává maximálně kolem 10–15 procent elektronických knih z toho celkového objemu. V České republice to ke konci loňského roku nedělalo ani jedno procento,“ upozornila.

Tuzemští nakladatelé jsou vůči elektronickým knihám převážně opatrní a s jejich uvedením na trh nespěchali. Tento postoj výmluvně ilustruje zástupce jednoho z největších nakladatelství na českém trhu Andreas Kaulfuss:

Přehrát

00:00 / 00:00

O proměnu českého knižního trhu se zajímala redaktorka Zuzana Vlčková

„Jak nakladatelé, tak knihkupci se prostě musí naučit tímhle žít. Zatím těžiště naší činnosti je v papírovém světě,“ přiznává.

Toto těžiště se ale povážlivě zmenšuje. Podle odhadu Svazu nakladatelů a knihkupců vyšlo loni asi o dva tisíce titulů méně než v minulých letech. A zatímco podle nakladatele Andrease Kaulfusse tržby jejich domu neklesají, knihkupci si zrovna ruce nemnou.

Rozhodně ne malá knihkupectví a specificky ne ta na malých městech. To za všechny potvrzuje Vladimír Opatrný z Jablonce nad Nisou:

„Zcela jistě došlo k poklesu v prodeji knih, dramatický propad jsme zaznamenali v prodeji odborné literatury. To v řádu desítek procent,“ říká.

O případných poklesech prodeje se tedy musí mluvit s ohledem na žánry. Dobrým příkladem bude návrat k eknihám, právě ty jsou - logicky - vydávány jen v určitých žánrech.

V kurzu je 'spotřební čtení'

„Knihy, které se čtou nejvíc, jsou v téhle chvíli takové ty severské detektivky. Je to trošičku to spotřební čtení; to znamená, že máte pocit, že to nemusíte mít v knihovně, ale přesto máte chuť si to číst,“ vysvětluje Marcela Turečková.

Tento žánr ale tradičně patří mezi nejprodávanější i mezi papírovými knihami. Přesto se i zde podle Turečkové dají odchylky pozorovat.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme