KomiksFEST udělil hlavní cenu knize s totalitními příběhy

Nejlepším českým komiksem je kniha Ještě jsme ve válce. Vydalo ji nakladatelství Argo a nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Jeden z příběhů v této knize – Chytřejší než oni – byl navíc oceněn v kategorii Nejlepší krátký příběh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Drda a Mikuláš Kroupa, autoři cyklu Příběhy 20. století (v roce 2006)

Adam Drda a Mikuláš Kroupa, autoři cyklu Příběhy 20. století (v roce 2006) | Foto: Khalil Baalbaki

O vítězích dvanácti kategorií rozhodla porota na sedmém ročníku KomiksFESTu.

„Obě ceny putují hlavně za kreslíři. Tomáš Kučerovský je autorem kratšího komiksu Chytřejší než oni, což je příběh příslušníka StB. Pracuje s papouščí maskou, kterou si člověk nasazuje. Na delší knize se podílelo 13 kreslířů z Čech i Slovenska. Zároveň je to poděkování všem našim kolegům z Post Bellum, kteří v terénu obcházejí staré lidi a zaznamenávají jejich příběhy,“ jmenuje ředitel neziskové organizace Post Bellum a spoluautor vítězné knihy Ještě jsme ve válce Mikuláš Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězné knihy letošního KomiksFESTu představili ve Světě o desáté jejich spoluautor Mikuláš Kroupa a ředitelka festivalu Jana Fantová

Forma komiksu je přijatelná pro mladé lidi více než kniha. Kroupa doufá, že by mohly komiksy pomoci při výuce dějepisu nebo etické výchovy na školách: „Na stránkách myjsmetonevzdali.cz jsme připravili z komiksů takovou výukovou aplikaci, kterou mohou pedagogové používat. Je potřeba ale doplnit metodiku – co je třeba žákům dát nebo jak se jich ptát.“

Podle něho je v archivu organizace spousta příběhů pro další díly komiksů – přes dva a půl tisíce. „Ale po pravdě řečeno, v Post Bellum je nálada hledat nové formy, například cestu divadla,“ prozrazuje.

Divadelní forma bude uplatněna už na letošním udílení Cen paměti národa 12. prosince v Národním divadle. Hodinové divadelní představení vzniká ve spolupráci s Matějem Formanem.

Čestné ceny pro Frantu a Otta

Porota KomiksFESTu, složená z komiksových teoretiků, novinářů a lidí, kteří se komiksu dlouhodobě věnují, hodnotila knihy vydané od poloviny roku 2011 do poloviny roku 2012.

Podle ředitelky festivalu Jany Fantové byla letos velká konkurence. „Stejně tak byla nominovaná kniha Ve stínu šumavských hvozdů, která získala dvě ceny za nejlepší původní scénář a původní kresbu, a proto je překvapením, že Ještě jsme ve válce získala tu hlavní cenu,“ dokládá.

Do komiksové síně slávy byl na festivalu uveden malíř a ilustrátor Karel Franta. „On vytvořil komiksy, na kterých porota vyrostla,“ přiznává Fantová.

Čestnou cenu Muriel letos dostal Švýcar Thomas Otto. Je jediným zahraničním autorem, kterému v Česku vyšly všechny knihy – mimo jiné také proto, že většina jeho komiksů je beze slov. Udělení ceny je současně propojeno s výstavou Ottových děl v pražském Veletržním paláci.

Lucie Maňourová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme