Kouzelník Harry Potter i jeho stvořitelka J. K. Rowlingová slaví narozeniny

Autorka knih o Harry Potterovi J. K. Rowlingová dnes slaví 50. narozeniny. Příběh o tom, jak chudá matka samoživitelka po kavárnách sepsala jednu z nejúspěšnějších knižních sérií posledních let, je snad stejně slavný jako série sama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská spisovatelka J.K.Rowlingová | Foto: Reuters

Příběh o mladém čaroději byl také natočen. Filmovému úspěchu ale předcházel ten knižní. Knih o Harrym Potterovi se po celém světě prodalo 450 milionů výtisků. Z Rowlingové se tak spolu s její postavou stala hvězda.

„Víte, když jsem tu knihu psala, nebyla jsem úplně sebevědomá, vlastně jsem nebyla vůbec sebevědomá. Ale věřila jsem, že umím napsat dobrý příběh,“ svěřila se autorka v rozhovoru se slavnou americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou.

„Když jsem se jednou vracela z kavárny, měla jsem takový intenzivní pocit, že největší problém bude tu knihu vydat. Když se to podaří, bude úspěšná."

Spisovatelka také moderátorce potvrdila zvěsti o tom, že celý příběh o Harry Potterovi ji napadl ve vlaku po cestě z Manchesteru do Londýna.

„Bylo to jako rána - bum bum bum. A pak to začalo. Chlapec neví, že je kouzelník. Bude chodit do školy, budou tam čtyři koleje a tak dál,“ popsala Rowlingová.

Autorka napsala ještě román Prázdné místo nebo dvě detektivky, které vydala pod pseudonymem Robert Galbraith.

Většina lidí ji ale má spojenou právě se sedmi knihami o Harrym Potterovi. A pojí ji s ním i datum narození. Spisovatelka J. K. Rowlingová slaví 50 let, Harrymu by bylo 35.

Joanne Rowlingová | Foto: Český rozhlas

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme