Kritici jím pohrdají, čtenáři ho milují. Brownův nový román aspiruje na bestseller roku

Jen málo současných knižních autorů má dar vzbudit zájem přímo celoplanetární. Do téhle exkluzivní množiny určitě patří Američan Dan Brown, kterému dnes vychází čtvrtý román s názvem Inferno. I v něm se děj točí kolem harvardského profesora Roberta Langdona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Brown | Foto: danbrown.com

Největší „brownofilové“ stáli před hlavní prodejnou sítě Waterstone’s v Londýně, kde na prvních 200 šťastlivců čekaly knížky s podpisem. Po těch se jen zaprášilo.

Podle Chrise Whitea z Waterstone’s to bude nejrychleji se prodávající i nejvíc prodávaný román roku. Nezdá se totiž, že by některý z chystaných titulů mohl Browna ohrozit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení prodeje nové knihy Dana Browna sleduje v Londýně zpravodaj Jiří Hošek

Na britském trhu očekávají odborníci tři vrcholy prodeje - nyní těsně po vydání, v době letních dovolených a pak samozřejmě na vánočním trhu.

Dan Brown už v Británii stačil bezděky rozpoutat cenovou válku, když ho Tesco, Asda a Amazon prodávají za devět liber, zatímco u Waterstone’s je na internetu k mání za liber deset.

Co se týče právě internetového prodeje, tak na Amazonu je Dan Brown jedničkou a dvojkou předběžných objednávek se svou elektronickou i klasickou podobou Inferna.

Nejhorší Brown, píše kritik Daily Telegraphu

Kritici Dana Browna příliš nemilují, v případě nového románu to ovšem není úplně jednoznačné. Třeba Jake Kerridge v Daily Telegraphu knížku rozcupoval, dal jí jen dvě hvězdičky z pěti a napsal, že je to zatím nejhorší Brown.

Jeho redakční kolega Michael Deacon ale Browna hájí s tím, že je to spisovatel, který ve velmi konkurenčním prostředí dosáhl úžasného komerčního úspěchu.

A jaké měřítko úspěchu a kvality uznává sám Dan Brown? „Je to, jaký kontakt dokážu navázat se svými čtenáři. Nejhezčí věc, kterou slýchám docela často, je - a z toho mám největší radost - když někdo řekne, že od střední školy skoro nečetl, někdo mu doporučil moji knížku a teď se prý od čtení nemůže odtrhnout,“ tvrdí spisovatel.

Brownova čerstvá próza vychází ze slavného eposu Božská komedie středověkého spisovatele Danta Alighieriho. Stejně jako v nejznámějším Brownově díle, Šifře mistra Leonarda, hraje v Infernu důležitou roli matematika. V Česku vyjde kniha s dobrodružným příběhem pod názvem Peklo na podzim.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme