Kunderovo dílo vychází v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard

Milan Kundera se dostal do literární historie. Francouzi věří, že zůstane celosvětově známý i po padesáti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kundera | Foto: Jan Šmíd

Milanu Kunderovi se dnes dostává velkého privilegia. Jeho knihy dnes můžete ve Francii najít po boku nejslavnějších autorů v historii v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard. Kundera patří mezi několik málo autorů, kterým se dostalo této pocty ještě za jejich života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd vypráví o velůkém privilegiu pro Milana Kunderu jeho knihy jsou v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard

Vydání díla v edici Pleiade, která vznikla v roce 1931, patří na pomyslný Olymp literární uznání. „Tady ve Francii je edice Pleiade vůbec nejvyšší literární ocenění, ale je známá i celosvětově. O ceně rozhoduje především Antoine Gallimard, což je ředitel celého nakladatelství Gallimard, i když své rozhodnutí konzultuje s odborníky. A co je hlavním kritériem a předmětem debaty těchto lidí? Zda navržený autor zůstane celosvětově známý i po padesáti letech, zdali jeho dílo bude i po čase stejně oceňováno jako v této době,“ říká Mohammed Aissaoui z deníku Le Figaro, který sám v nakladatelství Gallimard rovněž publikuje.

Že jde o velké ocenění potvrzuje i politolog Jacques Rupnik: „Je to prestižnější než nějaká literární cena, protože vstoupit do Pleiády je tady bráno jako vstoupit do exkluzivního klubu klasiků francouzské i světové literatury. Takže Kundera se ocitá mezi Proustem a Balzacem, mezi Goethem a Konradem, Molierem a Rabelaisem, celou řadou slavných a klasických autorů. Takže je to vstup do věčnosti literárního bádání a literárního dění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl politolog Jacques Rupnik

Většinou každé francouzské knihkupectví má knížky z této prestižní edice. „Ano, máme velkou část této kolekce, ne všechny, protože jsou to knížky poměrně drahé, ale můžeme mít tak dvě stovky svazků. A co se Kundery týče, já považují za zajímavé to, že se hodně prodávají jeho knihy, které napsal před několika desítkami let. Jako by nestárly,“ říká Antoine Fouty ze známého knihkupectví l´Arbre et letters.

Dva svazky, se budou prodávat i jednotlivě, ale většinou ve společném pouzdře, obsahují jeho povídky, dále devět románů, divadelní hru a čtyři eseje, tedy celkem patnáct knih.

K určitým paradoxům Milana Kundery, který je konzistentní ve vztahu k novinářům - nedává absolutně žádné rozhovory a odmítá pozvání i do prestižních pořadů, byť by to výrazně zvýšilo i tak vysoký náklad jeho knih, patří to, že je široce respektován odbornou veřejností.

Spisovatel Milan Kundera | Foto: Jan Šmíd

„Je celosvětově známý, možná nejdůležitější žijící spisovatel, ale je to také velká osobnost, svědčí o tom ceny, které dostal,“ poznamenává Héléne Carrére d´Encaussová z Academie Francaise.

Ale též samotný fakt, že je stále populární i u čtenářů a jeho knihy se skvěle prodávají. I když si každý v jeho díle najde své - stejně jako Mohammed Aissaoui:

„Myslím, že s Kunderou se pojí určité nedorozumění, celosvětově je známý hlavně kvůli Nesnesitelné lehkosti bytí, což je kniha, kterou mám také rád, ale nezapomínejme na to, že je to skvělý esejista a jeho Umění románu mě opravdu poznamenalo.“

Milan Kopp, Jan Šmíd, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme