Letošní ročník Brněnské sedmikrásky pomocí básní sbližuje Brno s Prahou

V Brně se dnes odpoledne setkají v rámci festivalu Brněnské kulturní Hostování příznivci literatury, aby mimo jiné vyhlásili vítěze básnické soutěže Brněnská sedmikráska. Téma znělo nejkrásnější brněnská báseň o Praze a nejkrásnější pražská báseň o Brně. Akci pořádá nakladatelství HOST.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfredaktora nakladatelství Miroslava Balaštíka se do soutěže sešlo 95 příspěvků. Na vítěze čeká šek ve výši 10 tisíc korun.

„Porota, která je tento rok ve složení Arnošt Goldflam, Jaroslav Rudiš, Karel Škrabal a já, z nich během následujících týdnů vybereme nejkrásnější básně, budou asi 3 nebo 4, jako každý rok,“ informoval již v polovině září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová informuje o básnické soutěži Brněnská sedmikráska


Jedná se již o několikátý ročník soutěže. Balaštík přiznává, že se pořadatelé inspirovali v zahraniční, zejména v Belgii a Holandsku, kde fungují takzvaní městští básníci:

„Což jsou tamními úřady placení poetové, kteří skládají básně například na otevření knihovny, otevření dálnice nebo při příležitosti nějaké vernisáže. Místo kvartet tam vystoupí placený básník a přečte báseň, která je stvořena přímo na tu událost. Koneckonců anglická královna má také svého dvorního básníka.“

Podmínky soutěže vyžadují anonymitu autora, aby nikdo neměl žádnou pomyslnou výhodu. Zúčastnit se ale mohli jak regulérní básnici, tak lidé, kteří si doma píší jen pro radost.

„Aby se pokusili o útvar, který má nějaké konkrétní parametry, nějaké konkrétní zadané téma a aby si na tom vyzkoušeli, jak jejich poetický um funguje na téma, které třeba není úplně jejich vlastní,“ dodává Balaštík.

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme