Lidický projekt Rozeznění 2012 budí vášně. Premiéra byla neveřejná

Projekt Lidice Rozeznění 2012 měl v pátek odpoledne v Lidicích neveřejnou premiéru. Autoři uvedli zvukové drama, které má návštěvník pomocí sluchátek a mobilních telefonů slyšet přímo na pietním území, kvůli protestům pamětníků pouze v úzkém kruhu lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidický památník na pietním území zničené obce

Lidický památník na pietním území zničené obce | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Rozeznění budí v Lidicích stále se stupňující vlnu emocí. Jeho, byť komorní spuštění, pobouřilo i starostku Lidic Veroniku Kellerovou, vnučku jedné z lidických žen.

„Nemám k tomu slov, protože to je podle mého poslední kapka, už úplně přetekl pohár. Dnes ještě mimo jiné lidické ženy a děti vypověděly používání svých vzpomínek v projektu Rozeznění,“ konstatuje Veronika Kellerová.

Svůj vzkaz jednomu z autorů projektu přidává i někdejší lidické dítě Pavel Horešovský, kterému bylo 16 dní, když nacisté přišli Lidice zničit.

„Pane Faltýnku, stydím se za vás, že jste zneužil naše výpovědi ve prospěch vašeho Rozeznění,“ říká Pavel Horešovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vášně, které budí v Lidicích projekt Rozeznění, sleduje redaktorka ČRo Jana Káninská

Podle Mikuláše Kroupy, ředitele občanského sdružení Post Bellum a vedoucího projektu Paměť národa, je zneužití vzpomínek, které manželé Faltýnkovi tři roky v Lidicích shromažďovali, ale omyl.

„Paměť národa je otevřená databáze vzpomínek pamětníků. Každý člověk, který vypráví své vzpomínky, podepisuje souhlas s tím, že jeho vzpomínky jsou určeny pro veřejnost, pro reflexi minulosti,“ říká Mikuláš Kroupa a pokračuje:

„Nezisková organizace Post Bellum umožnila těmto dvěma lidem, aby nahrávky, které sami pořizovali a ukládali na Paměť národa, reflektovali v nějaké nové formě.“

Mikuláš Kroupa byl i jedním z těch, kdo si při neveřejné premiéře mohli audiodrama poslechnout.

„Běhá mi mráz po zádech, je to nádhera,“ dodává.

„Budeme dál na tom audiodramatu pracovat a záleží teď na tom, jestli bude možná nějaké diskuse, jestli budeme moci dojít k nějakému koncesu, jak by to dílo mělo a mohlo vypadat, samozřejmě s ohledem na všechny zúčastněné strany,“ vysvětluje Vilém Faltýnek z občanského sdružení Sonosféra, které celý projekt připravilo, do bude s Rozezněním dál.

Zatím bude Rozeznění spuštěno jen v omezené míře na objednání. Jeho obnovená premiéra se pak plánuje na září. Je nad ní ale veliký otazník.

Jana Káninská, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme