Literární cenu Knižního klubu získal za prózu Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Už podvacáté se dnes udělovala Literární cena Knižního klubu. Letos porotu nejvíc zaujal text 28letého učitele Radovana Menšíka, který se tak stal vůbec nejmladším vítězem v historii. Ocenění získal za svou prozaickou prvotinu Vedlejší pokoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha. Ilustrační foto.

Kniha. Ilustrační foto. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Menšík v knize popisuje různá stadia milostných vztahů - od začínající lásky přes období, kdy se plánuje společná budoucnost, dobu manželství až ke ztrátě partnera.

Nejedná se ale o jednoduchou milostnou zápletku. Čtenář totiž postupně zjišťuje, že se jednotlivé příběhy proplétají víc, než se na začátku zdálo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejmladším vítězem Literární ceny Knižního klubu v historii se stal 28letý Radovan Menšík. Jeho knihu Vedlejší pokoje přečetla i Klára Fleyberková

„Tohle je jedno hledisko, které cením hodně. Překvapit čtenáře, ale ne zas něčím, co se mu v náznacích vůbec neprozradí dopředu. Aby si pak řekl: ‚To jsem mohl vytušit, čekat,'“ popsal Radovan Menšík.

Knižní klub Vedlejší pokoje 25. září vydá. Vítěze, z jehož textu kniha vznikne, ale nevybírají jeho redaktoři.

Pro Literární cenu vzniká speciální nezávislá porota, ve které sedí spisovatelé včetně Terezy Brdečkové, Petry Soukupové, literárního historika Pavla Janáčka nebo zástupce Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Ti ze 136 zaslaných textů vybrali právě ten Radovana Menšíka. Kromě jeho vydání ho čeká i odměna 100 tisíc korun.

„Autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a erotickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointovanou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem," zdůvodnil pro ČTK rozhodnutí koordinátor ceny Jindřich Jůzl.

Cena už od roku 1995 připadá začínajícím spisovatelům, kterým pomáhá dostat se mezi profesionály. V roce 2002 byla takto například na trh uvedena úspěšná kniha Václava Holance Herci a řada oceněných textů následně sklízela další úspěchy.

Patří mezi ně třeba román Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause nebo Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové. Oba autoři se stali i objevy roku ceny Magnesia Litera.

ČTK, Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme