Lucifer 2: Děti a monstra

Koho si představíte jako Satana? Vybaví se vám stvoření s rohy, kopyty a ocasem? Masivní rudý chlapík s bradkou a křídly? Nebo neoblíbený fyzikář ze střední školy? Obraz Lucifera se v průběhu času neustále proměňuje a kdo zná Neila Gaimana, ví, že si úspěšný spisovatel a scenárista s mytologickými postavami rád pohrává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka knihy Lucifer 2: Děti a monstra

Obálka knihy Lucifer 2: Děti a monstra | Foto: Nakladatelství Netopejr

Slavná komiksová série Sandman od Neila Gaimana překypuje fantazií. Ono ostatně musí být zřejmé, že k napsání byla potřeba solidní dávka představivosti, už dle samotného složení postav. Hlavním charakterem je Sen, patřící do prazvláštní rodinky Věčných, přičemž za sourozence má například Smrt, Osud nebo Zoufalství. Jednou z figurek, která se příběhem mihne, je také Lucifer, jenž ve výsledku rezignuje na funkci vládce pekla a odejde do důchodu na Zem. Konkrétně zvolil Los Angeles.

A tady začíná samostatná řada Lucifer, kterou píše Mike Carey. Světlonoš v první knize udělal špinavou práci za nebe, za níž byl odměněn předmětem nepředstavitelné síly - branou, která vede do ještě nestvořené nicoty. Jak se píše na zadní straně druhého dílu, je brána sama o sobě pouhým nástrojem. A Lucifer tento nástroj hodlá použít, aby naplnil své skutečné cíle. Zatímco bývalý vládce pekelných hord však stále putuje za ztracenými křídly do japonského zásvětí, přitahuje brána k jeho losangeleskému baru nejrůznější síly. Síly, které chtějí ovládnout naši realitu a zničit ji na kousíčky.

Hned od prvních stránek Dětí a monster je patrné, že Carey přešel k osobitějšímu stylu vyprávění. Příběh skládá mnohem přímočařeji tak, že za sebe sází jednu zajímavou situaci za druhou. Nahota, krev, démoni, pokusy o vraždu, to vše na sebe plynule navazuje a vytváří komplexní svět, v němž je většina informací explicitně řečena a zobrazena. Není to vůbec na škodu, jelikož Lucifer díky akci působí mnohem úderněji. Odpoutáno tedy jest od (nepříliš povedeného) následování Neila Gaimana za pomocí sáhodlouhých dialogů a komentářů.

S menším počtem slov a větším důrazem na vizuální atrakce se však zvýšila i celková epičnost. Z této druhé knihy je konečně znát, že Ďáblovi jde o něco velkého a nehádá se jen o pár báboviček na pozemském i nadpozemském hřišti. A taktéž je citelné, že s ohledem na monumentálnost ústřední zápletky se protistrana nezdráhá obětovat klidně tisíce nevinných lidských životů, pakliže se tím přiblíží ke svému cíli.

Ačkoliv je kresba veskrze tradiční a nijak zvlášť jedinečná, podtrhuje fungující dynamiku Dětí a monster, a je tedy zřejmé, že druhá souborná kniha elegantního blonďáka válcuje první. Možná i díky odvaze udělat razantní změnu si tato hororová fantasy vysloužila nominaci na prestižní cenu Willa Eisnera.

Lucifer 2: Děti a monstra, scénář Mike Carey, kresba Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston, překlad Štěpán Kopřiva, nakladatelství Netopejr, 2009, 208 s.

Martin Čuřík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme