Man Bookerovu cenu získal jamajský spisovatel za román o pokusu zavraždit Boba Marleyho

Prestižní britská literární Man Bookerova cena putuje na Jamajku. Získal ji Marlon James za román o pokusu zavraždit zpěváka Boba Marleyho. Kniha, která má 680 stran, je plná násilí a drsných výrazů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Man Bookerovu cenu získal jamajský spisovatel Marlon James za román A Brief History of Seven Killings o pokusu zavraždit Boba Marleyho | Zdroj: Reuters

Román Marlona Jamese nazvaný A Brief History of Seven Killings, tedy Stručné vyprávění o sedmi vraždách, se odvíjí od skutečné události. Tou byl pokus o vraždu legendy reggae Boba Marleyho v roce 1976.

Kniha, která je plná překvapení, ukazuje svět jamajského zločinu i karibské politiky. Vystupuje v ní 75 postav a americký list New York Times ji označil za epickou, mytickou, kolosální a závratně komplexní.

Podle deníku je kniha jako „remake od Tarantina, ale se soundtrackem od Boba Marleyho a se scénářem Olivera Stonea a Williama Faulknera."

Čtyřiačtyřicetiletý James, který teď žije v americkém Minneapolisu, je prvním spisovatelem z Jamajky, který britskou literární cenu dostal. Největší literární vliv na něj měl prý anglický spisovatel 19. století Charles Dickens.

V děkovné řeči ale jamajský spisovatel výslovně zmínil třeba dílo Salmana Rushdieho, který byl letos pozván na knižní veletrh do Frankfurtu nad Mohanem.

Na vítězi se porota literární Man Bookerovu ceny shodla jednomyslně za pouhé dvě hodiny, což se v silné konkurenci nečekalo.

Man Bookerovu cenu získal jamajský spisovatel Marlon James za román BriefHistoryofSevenKillings o pokusu zavraždit Boba Marleyho | Foto: Reuters

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme