Mateřídoušku ucítil Hrubín v kolínské a založil časopis. Na stáncích je už 70 let

Už 70 let je na pultech novinových stánků k dostání Mateřídouška – časopis pro nejmenší čtenáře, jak ho nazval první šéfredaktor František Hrubín. První číslo z 19. prosince 1945 mělo na titulní straně obrázek Josefa Lady. Časopis se za desítky let proměnil v duchu, jak se změnili i jeho dětští čtenáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Hrubín | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Časopis před 70 lety založil krátce po druhé světové válce básník František Hrubín. Prý dlouho vybíral správné jméno. Na mateřídoušku si vzpomněl u holiče, kde ucítil její vůni v kolínské.

František Hrubín pak požádal malíře Josefa Ladu, aby Mateřídoušku ilustroval. Pouze na poslední straně byl komiks Ondřeje Sekory o Ferdovi Mravencovi. Hrubín si přál, aby byl časopis plný obrázků, pohádek a veršů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mateřídouška vychází už 70 let. Jak se za tu dobu časopis pro děti změnil? Příspěvek připravila Iveta Vávrová

„Když dlouho nenapíši verš, půl roku nebo rok, dostanu strach, že to už neumím. A když někdy napíši tři básně za měsíc, dostanu zase strach, že už to umím,“ říká na archivním záznamu František Hrubín.

Do Mateřídoušky za 70 let existence přispělo mnoho známých autorů – třeba Jiří Trnka, Kamil Lhoták, Adolf Born, Miloš Nesvadba, Václav Čtvrtek, Jiří Žáček nebo Radek Pilař. Mnoho obrázků a pohádek v ní publikovali poprvé a teprve pak se staly předlohou k dnes populárním večerníčkům.

„První pohádka o Rumcajsovi byla vytištěna v Mateřídoušce. Byla to taková malá pohádka, která dlouho zůstala sama. Jmenovala se Jak loupežník ukradl knížepánovi ponožky s erbem,“ vzpomíná na starém záznamu Václav Čtvrtek.

Mateřídouška se za 70 let proměnila podle vkusu svých čtenářů. Dnes vychází nejen v klasické papírové formě, ale také elektronicky a nabízí dětem aktuální témata.

„Děti nejraději luští, mají rády komiksy, obrázkové příběhy o zvířatech. Současné děti se také snažíme nechat nahlédnout do virtuální reality, do světa webu a aplikací. Máme na to speciální rubriku,“ vysvětluje šéfredaktorka Mateřídoušky Pavla Köpplová.

Časopis čte už čtvrtá generace dětí a učitelé základních škol Mateřídoušku stále využívají při výuce.

msk, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme