Metro 2033: příští stanice Smrt

Tmavé bludiště tunelů a symbolikou nasycené vestibuly stanic, do nichž se nesmazatelně vepsala stalinská pompa i utopické sny komunistických vůdců. Podzemní prostor, kterým desítky let proudila černá krev moci, a vanul zatuchlý vítr slavných dějin Sovětského svazu. V roce 2033 jimi však obchází hrůza a smrt. Svět metra, kdysi magický stín slunečného světa nahoře, se po jaderné válce stal jediným známým zdrojem světla. Přízraky teď žijí na povrchu, ale jejich zlověstné stíny prosakují potrubími do hájemství běžných smrtelníků, kteří se v labyrintu tunelů a stanic pokoušejí uchovat pozůstatky kdysi slavné civilizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitry Glukhovsky - Metro 2033 | Foto: Knižní klub

Metro jako uhrančivý paralelní prostor, v němž se věci jeví jinak než ve svitu dne, známe z mnoha literárních i filmových děl. Každopádně tak magické a znepokojivé jako v románu ruského spisovatele Dmitrije Glukhovského ještě nebylo. Ačkoli je Metro 2033 opatřeno dobře prodejnou nálepkou post-apokalyptického thrilleru, v útrobách skrývá přeci jen víc než napínavý příběh o chlapci, který se stane jedním z hlavních aktérů hry lidstva o přežití.
Arťom je ve věku, pro nějž je typický moment zasvěcení - jedna z mnoha obětí jaderné apokalypsy se krčí v útrobách moskevského metra, lačně hltá pohádky a mýty o zaniklém světě a klade si nesmělé otázky po smyslu své životní cesty. Ta nabere překvapivý směr, když je mladík vyslán na misi klíčové důležitosti. Poslední hrstky obyvatel v bezpečí stanic začíná ohrožovat dosud neznámé nebezpečí a právě Arťom by mohl být klíčem k záchraně svých bližních, ale i celého složitého organismu metra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Metro 2033: příští stanice Smrt

Glukhovského román je dílem radostné imaginace, obsáhlým výletem do fiktivní mytologie podzemního světa, který je ve skutečnosti zmenšeným modelem toho našeho. V pavoučích sítích moskevské podzemky najdeme dílčí reflexe všech podstatných ideologií, které formovaly lidské myšlení v minulých desetiletích. Část stanic náleží pod patronát fašistických ochránců čisté rasy, Rudá trasa sní agresivní sen o leninské revoluci, na motorové drezíně se prohání nepočetná trockistická brigáda Ernesta Che Guevary, skupina satanistů se snaží vyhloubit tunel do pekel. Glukhovsky s nápadným sarkasmem reflektuje neodbytnou lidskou touhu podepřít svou existenci o obezličku ideologie, i za cenu bolestivých pádů na nos. Arťom bloudí od jedné skupiny ke druhé a v jejich blouznivém počínání se snaží definovat svůj raison d´etre.

Dmitry Glukhovsky při prezentaci Metra 2033 | Foto: Wikimedia Commons, IamNikit

Dvacet kapitol Metra 2033 pojí příběh o záchraně zbytků civilizace před tajemným nebezpečím z povrchu. Tato dějová linie, jakkoli zpočátku atraktivní, je zároveň největší slabinou knihy. Prozrazuje, že autor není příliš silný v konstrukci děje. Stále více sklouzává ke stereotypnímu variování totožných vzorců a občas se citelně potýká i s poněkud kostrbatým stylem. O to větší respekt si však zaslouží Dmitry Glukhovsky za svou imaginaci a schopnost budovat pulzující a živý svět s neobyčejným množstvím detailů i chytlavých charakterů. Jako když pečlivý modelář staví v láhvi loď, tak autor v útrobách metra skládá panoptikální model současného světa. Pouť hrdiny v něm je univerzálním podobenstvím člověka bloudícího v labyrintu. Co řídí naší cestu zešeřelými tunely existence?

Labyrint metra je krom promyšlenosti i osvěžujícím způsobem satirický - smrtící hypnotická hmota, pulzující v hlubinách pod Kremlem, vede Glukhovského k provokativního zamyšlení nad podstatou odvěkého ruského soužení. Metro roku 2033 náhle není vzdáleným dystopickým prostorem, ale aktuální jevištěm, na němž se v zábavném thrillerovém hávu zjevuje náš svět i naše životní soužení v sice prosté, avšak inteligentní truchlohře.

Hodnocení: 80%

Vít Schmarc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme