Milý Vladimíre... Milý Maestro...

Pokud by nedošlo v polovině minulého století v tehdejším Československu k tzv. únorovým událostem, ke zvratu a k dlouholetému ustrnutí v totalitním zřízení, okolnosti by si zřejmě nevynutily emigraci jistých osob a nevznikly by určité písemné památky. Paradox o historické předurčenosti je však neřešitelný, je třeba přijmout fakta. Například cennou korespondenci mezi spisovatelem Janem Čepem (1902 - 1974) a lingvistou Vladimírem Peškou (1920 - 2002).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka knihy Milý Vladimíre... Milý maestro...

Obálka knihy Milý Vladimíre... Milý maestro... | Foto: www.cdkbrno.cz

Jan Čep byl spolupracovníkem na Dobrém díle staroříšského solitéra Josefa Floriana a autorem výstižných zpráv z cest i jímavých próz s lehce rurálním a vkusně existenciálním podbarvením. Emigroval v roce 1948. Azyl našel v Paříži, pracoval jako kulturní redaktor Rádia Svobodná Evropa. Ve Francii se oženil i zemřel po třetím ataku mozkové mrtvice, kterému zřejmě neprospěl tíživý stesk po domově.

Vladimír Peška opouštěl domovinu jako osmadvacetiletý vysokoškolský student, prozřetelně, protože patřil k studentským vůdcům "pochodu na Hrad", jímž měla být vyjádřena podpora prezidentu Benešovi, přičemž tato akce zafungovala především jako přihláška do komunistického vězení. Tomu tedy Peška unikl a ve francouzském exilu mohl pokračovat ve studiu komparatistiky. A při spolupráci s RFE se mohl blíže seznámit se spisovatelem Jiřím Čepem.

Tak se kruh uzavírá a čtenáři je nabídnuta korespondence těchto dvou osobností z let 1951 - 1966, která byla z pozůstalosti Vladimíra Pešky uložena v Ústavu slovanských studií v Paříži. Editor Jan Zatloukal ji v rámci přípravy své doktorské práce, v letech 2003 - 2004, pročetl a uspořádal, opsal a navrhl ke knižnímu vydání: Korpus sestává z 34 jednotek poslaných Janem Čepem (přesněji 32 dopisů + 2 pohlednice - JČ 3 a JČ 31) a z 27 jednotek odeslaných Vladimírem Peškou. Tolik faktografie.

Co lze najít v obsahu korespondence dvou "vyhnaných" intelektuálů? Především postupné lidské sbližování. Starší pisatel - Jan Čep - vyšel vstříc, nabídl svoji přízeň a pochopení: Milý Vladimíre, ... Doufám, že Vás ještě zastihnu a že Vám moje nepřítomnost nezpůsobila zvláštních nesnází. Mladší z dopisovatelů - Vladimír Peška - se příležitosti ujal citlivě a s respektem. To je znát už z oslovení - "Milý Maestro!" - které vůči J. Čepovi užívá: Milý, smutný Maestro, Váš dopis, který jsem před několika dny dostal, věru nedodal mým neveselým myšlenkám radostnějšího přízvuku. Myšlenky na Vás mne neopouštějí; lámu si všelijak hlavu, jak najít prostředek, abyste se z toho dostal. Ale jinak je zřejmé, že tento přátelský vztah je rovnocenný. V mnohých dopisech se řeší pracovní záležitosti, obtíže a překážky, které byly vůbec kladeny vysílání Svobodné Evropy v poválečném Německu, ale také třenice, k nimž docházelo mezi emigranty-zaměstnanci samými. Je to pochopitelné, ale právě v tomto je předložená korespondence výjimečná, neboť dovolí tuto skutečnost nahlédnout, zjistit, že nešlo o nějaký smyšlený hotový, nebo dokonce ideální svět, ale o prostředí lidské, naplněné osobitými představami, povahami a pocity. Oba pisatelé jsou velmi distingovaní, neobviňují, nestěžují si. Přesto lze z jejich řádků vyčíst, jak těžký život mohl tehdejší vyhnanec mít mezi cizími, ale i mezi "svými".

Zveřejněná osobní korespondence vždy znamená vstup do tajuplného světa. Možná měla zůstat před cizíma očima skrytá. Dochovala se však, a zde je nabídnutá. Je třeba jí procházet opatrně a s pochopením - jistě, i s dávkou zvědavosti. Neboť při čtení se otevírají vnitřní a intimní prostory. Mezi řádky lze najít poznání společenských i pracovních vztahů, ale především dvě upřímné, jemné a sympatické povahy. A v tom je tato kniha okouzlující.

Milý Vladimíre... Milý Maestro... Vzájemná korespondence Jana Čepa a Vladimíra Pešky (1951-1966), ed.: Jan Zatloukal, CDK, Brno 2009, 178 str.

Milena M. Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme