Muslimové v Česku. Unikátní kniha nahlíží do světa lidí, o kterých se mluví, ale málokdo je zná

Muslimové v nemocnicích, lázních a věznicích. I to je tématem nově vydané knihy Muslimové v Česku, na které se podílel sociolog z olomouckého univerzity Daniel Topinka. Publikace vychází z dlouhodobých vědeckých výzkumů a je první svého druhu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý komplex mešity by měl pojmout na 20.000 věřících.

Celý komplex mešity by měl pojmout na 20.000 věřících. | Foto: CC BY-SA 2.0, Shaeekh Shuvro

Kniha Muslimové v Česku si všímá muslimských hřbitovů i obrazu muslimů v učebnicích či v médiích. Informace v ní najdou zaměstnanci státní správy, neziskových organizací, ale i laická veřejnost.

„Z pohledu mapování té situace, která je spojena s muslimy a obecně s Islámem v česku, je to poměrně ojedinělá záležitost. V jedné své části se věnuje přímo muslimům, to jsme tu zatím postrádali, o běžném životě toho víme celkem málo,“ představil knihu její editor Daniel Topinka.

Muslimové hlídají kostely před útoky, arcibiskup a imám se přátelí: V Indonésii panuje křehká tolerance

Číst článek

„Kniha je výsledkem práce řady výzkumníků v posledních třech letech. Snažili jsme se ji psát srozumitelně, hlavním kritériem bylo ukázat, jak to vlastně s muslimy v Česku vypadá a poukázat na obrovskou pestrost, které celé to pole nabízí,“ dodal Topinka.

Ve své první části se publikace soustředí na to, co se o muslimech ve veřejném prostoru říká. V závěru se naopak zabývá tím, jak svou situaci sami vnímají.

„Naše výzkumy sahají do doby před migrační krizí, ale už z nich vyplývá, že veřejnost vnímá muslimy jako homogenní skupinu, ze které má strach,“ uvedl k textu její editor.

Podle něj je v Česku odhadem 10 až 15 tisíc lidí, kteří „mají s islámem něco společného“. Dodává ale, že je komplikované říct, kdo je a není muslim. Čeští muslimové se prý poměrně dost liší, zvlášť když je porovnáme s těmi, kteří žijí třeba ve Francii nebo Německu. Podle Topinky jsou jednak nepočetní a spíše než jednolitou skupinu tvoří určitou mozaiku.

„Také se víc podobají těm, kteří žijí v Americe, a to vzdělaností i dobrým začleňováním do společnosti,“ uvedl sociolog Topinka.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme