Národní knihovna dostala kopie vzácného rukopisu Život svatého Václava

Už ve středověku si lidé prohlíželi komiksy. Většina neuměla číst a církev jim potřebovala názorně přiblížit život a činy svatých. I o tom je nejnovější výstava v pražské Národní knihovně o svatováclavské legendě. Jsou tam mimo jiné i nové faksimile středověkého rukopisu Život svatého Václava, které vydalo rakouské nakladatelství ADEVA a knihovně je darovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum.

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Zatímco dnes jsou komiksy velmi žádané všemi a jsou hodně módní záležitostí, před pěti stovkami let jimi listovala nejchudší vrstva obyvatelstva.

„Ve středověku umělo málo lidí číst, takže text byl sdělován obrazem. Proto existují obrázkové rukopisy, kterým mi dnes říkáme ‚komiks‘,“ říká ředitelka historických fondů NK Miroslava Hejnová a dodává, šlo hlavně o bible chudých, které byly celé barevné a malované.

„Byly nazývány Bibli pauperum, protože nebyly chudí penězi, ale tím, že neměli vzdělání. Proto jim byl text sdělován obrazem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní knihovna v Praze dostala faksimili středověkého rukopisu Život svatého Václava

Takovým komiksem byl i rukopis Matyáše Hutského od Křivoklátu, mistra umění malířského v Praze. Roku 1585 ho daroval svému mecenáši arcivévodovi Ferdinandu II. Tyrolskému. Popisuje život svatého Václava. Má 66 stran a je velký asi jako běžný školní sešit.

„S komiksem to má opravdu něco společného, protože se to nachází v knížkách, je to kreslené a barevné. Ale nebylo to vydáváno v tisících kusem, jenom v jednom,“ říká jednatel významného rakouského vydavatelství ADEVA Jan Kocisek a vysvětluje, že originální rukopis je od roku 1936 uložený v Rakouské národní knihovně.

„Dostal to darem od malíře Matyáše Hutského místodržící Prahy Ferdinand II. Tyrolský, který to vzal do Ambrasu, z něj to pak přešlo do rakouské národní knihovny.“

S pražskou Národní knihovnou spolupracuje ADEVA už od roku 1988, kdy jí darovalo faksimile Bible Václava IV.

„Tehdejší režim to ještě tajil, ale teď už to můžeme říct, ale teď už můžeme s hrdostí říct, že první vlastník kopie faksimile Bible Václava IV. Vlastní Národní knihovna.“

Na samotné výstavě jsou také faksimile Velislavovy bible, nejobsáhlejšího středověkého obrazového rukopisu ve střední Evropě a umělecké kopie Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky.

Michaela Vetešková, Tereza Jelínková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme