Našly se neznámé soudničky Jaroslava Seiferta

Dvacet tři neznámých a nepublikovaných soudniček Jaroslava Seiferta objevili redaktoři Lidových novin v pozůstalosti novináře Ivana Herbena. Rukopisy byly uložené v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Seifert v rozhlasovém studiu | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Tři z těchto soudniček jsou rukopisnými originály. Jaroslav Seifert je napsal jako 28letý redaktor, jeho povinností bylo sledovat jednání u Krajského soudu v Praze.

„Já jsem nejdřív našel rukopisy, kde nebyla žádná pochybnost, že je to Seifertův rukopis,“ říká redaktor Lidových novin Petr Zídek, který soudničky objevil.

Podle Zídka je na rukopisech nejdůležitější zkratka JT. V Lexikonu české literatury se totiž u Seiferta vůbec neuvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nalezené soudničky Jaroslava Seiferta se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

„Z toho vyplynulo, že je to nová zkratka, kterou literární historici ještě neznají. Pak už šlo jen o to podívat se do Lidových novin, co tam pod zkratkou JT vyšlo. Zjistilo se, že tam vyšly nejen tyto tři soudničky, ale dalších dvacet,“ popisuje Zídek.

Jedna z nich je například o milenecké hádce na schodech. Jiná nese název Nápadník s tvrdou pěstí. Je o paní, kterou na Kladně přepadl sedmnáctiletý dělník a ukradl ji kabelku a 17 korun. Další se jmenuje Špatná role ochotníka Holého.

Všechny tyto soudničky by se mohly dostat do připravovaných sebraných spisů Jaroslava Seiferta. A je velmi málo pravděpodobné, že by se ještě nějaké jiné nepublikované umělcovy soudničky našly.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme