Nebezpečná plavba oceánem paměti

Steven Hall, ročník 1975, autor několika divadelních her, povídek a jednoho úspěšného románového debutu. Jmenuje se Čelisti slov a patří do čeledi textů, které se pevně zakousnou do čtenářských vzpomínek. Ne snad novátorskou formou či virtuózním vypravěčstvím, ale barvitostí nápadu a dynamikou hry se slovy a významy rozhodně ano.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steven Hall - Čelisti slov

Steven Hall - Čelisti slov | Foto: Nakladatelství Odeon

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebezpečná plavba oceánem paměti

Erik Sanderson tragicky přišel o bytost, která byla pro jeho život klíčovou, dávala mu smysl a hloubku. Jeho paměť se s drtivou ztrátou vypořádala po svém, když vymazala traumatické vzpomínky. A pak znovu. A znovu. S každou další čistkou mizí i kus Erikovy osobnosti, až se nakonec na koberci neznámého bytu budí prázdná nádoba, bez minulosti, bez emocí. Udiveně proplouvá šiframi života, který byl kdysi jeho vlastní, poznává cizí tělo a pokouší se zpřítomnit to, co zahubilo jeho "předchůdce". Tápání ho zavede až do bizarního světa, kde koncepty a ideje nabývají hmotnou podobu vražedných žraloků a jediné slovo může změnit skutečnost k nepoznání.

Hallova verbální hra je nesmírně chytrá. Čelisti slov metaforicky otevírají problém mezilidské komunikace, nestabilní paměti i marného hledání vlastního já. Naše existence je vystavena neustálému zapomínání, deformacím, ztrátám a objevům. Tolik z naší mysli je podřízeno predátorským textům, které nás dokáží z podstaty měnit. Stejně tak jako dokáží měnit to, co bylo naší nejbytostnější součástí. Nelze spočinout v klidu, jsme stále pod palbou dalších a dalších příběhů, které se nabalují na ten náš, rozrušují ho a znovu lepí dohromady. Bouřlivý oceán slov a idejí v každém momentu hrozí pohltit, co pokládáme za neotřesitelné a pevné. Přesně takovému nebezpečí je vystaven i Hallův hrdina v honbě za mlhavou pamětí a unikající podstatou.

Steven Hall - Čelisti slov | Foto: Nakladatelství Odeon

Prostor, kterým Erik Sanderson dobrodružně proplouvá, existuje na pomezí skutečnosti a fantazie, na pomezí slov a věcí. Hallova imaginace je úctyhodná, podobně jako způsob, jakým se v Čelistech slov kloubí intelektuální bystrost s atraktivními motivy detektivek, thrillerů a science fiction. Jeho román bystře odráží povahu literatury jako svůdného a nebezpečného klamu. Literatury tvůrce i ničitele. A člověka věčně zmítaného bouří významů. Na psaní Stevena Halla je dosud patrná určitá nejistota, s níž dává svým dravým myšlenkám konvenčnější tvar. Až příliš sází na klišé, postavy se místy matně rýsují a kompozice zejména v polovině těžkopádně klopýtá. O to lačnější však může být čekání, co Hall předvede jako zralejší literát.

Čelisti slov jsou totiž nesmírně slibnou první vlaštovkou, která pro samé ambice nepadá z nebe jako dlažební kostka, ani nadměrně neulétá k nezávazné líbivosti. Hall pod čtenářovýma nohama otevírá temný oceán ze slov, v němž se hrozivě rýsují ploutve vzpomínek a čelisti traumat. Utonutí v něm je jen otázka času, nedořečenost textu ani jinou variantu neskýtá. Přesto polykání ideových andělíčků přináší rozkoš, jakou je možné zakusit pouze při čtení výtečného románu.

Steven Hall: Čelisti slov
Přeložil Ladislav Nagy. Praha : Odeon, 2009.

Vít Schmarc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme