Nejlepší české básně 2009

Brněnské nakladatelství Host vydalo knihu Nejlepší české básně 2009. Jak je evidentní už z názvu, jde o výběr z aktuální tuzemské básnické tvorby. Kdo a jak z nemalého množství poezie vybíral a kde se vůbec tento nápad vzal, vám prozradí Robert Candra, který mluvil s vydavatelem a jedním z editorů knihy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší české básně 2009 | Foto: nakladatelství Host

Antologie Nejlepší české básně 2009 si podle autorů klade za neskromný cíl dokázat, že poezie na tom v současnosti není tak zle, jak často slýcháme. Původ nápadu vytvořit takovýto výběr přibližuje jeden ze spolumajitelů nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejlepší české básně 2009

Populární ročenka, jíž se čeští editoři volně inspirovali, tedy The Best American Poetry, úspěšně vychází od roku 1988 do současnosti. Selekci materiálu pro almanach Nejlepší české básně 2009 měli na starosti dva editoři: mladý literární kritik a historik Karel Piorecký a respektovaný básník Karel Šiktanc, takže se při výběru střetly dva generačně odlišné názory.

Nejstarší mezi šestatřiceti zastoupenými básníky je Ludvík Kundera (ročník 1920), nejmladším je Jonáš Zbořil (ročník 1988) a najdeme tu výrazné autory a autorky z celého generačního spektra, mezi jiným Ivana Martina Jirouse, Petra Borkovce, Violu Fischerovou, Bohumilu Grögerovou, Petra Hrušku nebo Radka Malého.
V dalších ročnících by se měly střídat různé editorské dvojice. Autoři přiznávají, že sborník má spíš ambici přispět k diskuzi o postavení poezie v současné literatuře než se snažit o jakési objektivní hodnocení, a ústy editora dodávají, že jim šlo hlavně o to přesvědčit čtenáře, že i v rozsáhlé současné básnické produkci je možné hledat - a nalézat - kvalitní autory a texty.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme