Nejlepší spisovatelé převezmou ocenění Magnesia Litera

Kdo vloni napsal a vydal tu nejlepší knihu? Odpověď na tuto otázku budeme znát už dnes večer. Popatnácté se budou předávat ceny Magnesia Litera. Zabodovat mohou autoři rozsáhlých románů, básníci nebo třeba nakladatelé. Letos přišlo celkem 347 knih, což je o dvě méně než loni. Nejvíc jich bylo jako vždy v kategorii Litera za prózu. Ta je také pravidelně tou nejsledovanější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magnesia Litera | Foto: Archiv

Řada nominovaných se celý měsíc představovala na autorských čteních v Knihovně Václava Havla. Diváci si mohli poslechnout možné vítěze kategorie Litera za prózu, poezii, knihu pro děti a mládež a objevy roku.

Šanci na výhru má ale jen jeden v každé kategorii. Těch je i letos rovných deset. Nejsledovanější je každoročně Litera za prózu, která má oproti ostatním kategoriím dvojnásobek nominací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo si letos odnese ocenění Magnesia Litera, bude jasné už dnes večer. Více od Kláry Fleyberkové

„Nakonec jsme se rozhodli upozornit na více knih, protože psaní v Čechách poměrně kvete. Nabídka byla tak pestrá, že jsme si řekli, že nominovat jen tři, za kterými stojíme jako celá porota, by bylo málo. Takže jsme trošku přidali,“ vysvětluje šéf poroty Petr Fischer.

Vyhrát může Anna Bolavá s románem Do tmy, Sigmundovy můry Pavla Bušty nebo kniha Točité věty Daniely Hodrové.

„Tato kniha je částečně biografická. Proplétá její osobní příběh a přátelství s Bohumilou Grögerovou a s Adrianou Šimotovou, s jejími úvahami skoro až vědeckými nebo mytologickými,“ nahlíží do knížky Točité věty Fischer.

Porazit ji ale můžou i Daniel Petr se svou Strakou na šibenici, Iva Pekárková s knihou Pečená zebra nebo David Zábranský se svým silným svazkem Martin Juhás čili Československo, který prý psal vlastně nahlas.

David Zábranský | Foto: Martin Velíšek

„Když jsem se rozhodl po roce činnosti psát, tak ve vedlejším bytě zrovna začali s rekonstrukcí, takže mě samozřejmě rušilo vrtání. Proto jsem si došel do lékárny koupit špunty do uší, nasadil jsem si je, ale pak mi přišlo, že je zas úplně nepřirozené ticho. Postupně jsem si proto začal text, který jsem psal, broukat. A najednou mi přišlo, že je to ideální řešení. Od této doby se toho držím,“ popisuje Zábranský.

Jen tři knihy jsou pak nominované i v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež. Klárka a 11 babiček Olgy Černé, Praha v srdci Renáty Fučíkové a Vynálezárium Robina Krále.

„Ještě jsem neměl příležitost číst to dětem přímo, ale mám různé ohlasy od dětských čtenářů. Myslím, že to na dětské čtenáře funguje. Není to ale pro úplně nejmenší děti,“ vysvětluje Robin Král.

Jestli mezi básníky zvítězí Jiří Dynka, Irena Šťastná nebo Ladislav Zedník, kdo píše ten nejlepší blog a kdo se stane absolutním vítězem, to všechno bude jasné dnes večer. Slavnostní předávání začne ve 20.20 na Nové scéně Národního divadla.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme