Němci odsuzují ostré výroky spisovatele Grasse proti Izraeli

Metody izraelského ministra vnitra Eli Jišaje se podle německého spisovatele Güntera Grasse podobají metodám někdejšího východoněmeckého šéfa Stasi Ericha Mielkeho. Dalším výrokem nositel Nobelovy ceny za literaturu a bývalý nacista Grass přiostřil už týden trvající spor, který vede s izraelským státem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael označil německého spisovatele Güntera Grasse za personu non grata

Izrael označil německého spisovatele Güntera Grasse za personu non grata | Zdroj: Reuters

Günter Grass v článku pro deník Süddeutsche Zeitung napsal, že zákaz cestování ho v životě potkal celkem třikrát – v době NDR a na konci 80. let, kdy nesměl do Barmy. Reagoval tím na krok izraelského ministra vnitra, který ho označil za nežádoucí osobu a zakázal mu vstup do země.

V obou případech ale šlo o diktatury, zatímco teď mu zakázala vstup do Izraele demokratická vláda. Grass řekl, že coby „atomová mocnost nekontrolovaného rozměru se izraelská vláda domnívá, že si může počínat svévolně a dosud není přístupná žádnému napomenutí. To i Barma nechává rašit malou naději.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi Güntrem Grassem a Izraelem i reakce německé veřejnosti přiblížila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Izraelský ministr vnitra Eli Jišaj nabídl, že Grassovi v nějaké neutrální zemi klidně vysvětlí, proč Izrael zakázal vstup člověku, který dobrovolně vstoupil do jednotek SS pod vedením Himmlera a podílel se na likvidaci Židů. Izraelský ministr jen prý lituje, že nezakázal Grassovi vstup do země už před třemi lety, kdy Jišaj nastoupil do úřadu.

Izraelský ministr označil Grasse za nežádoucí osobě poté, co německý spisovatel označil židovský stát za nebezpečí pro světový mír.

Grassovým výrokům je přikládána velká pozornost i proto, že je nositelem Nobelovy ceny za literaturu a zároveň má nacistickou minulost. V Německu navíc jakákoli kritika Izraele vzhledem k minulosti působí vždy mnohem výbušněji než jinde.

Grassova báseň se v Německu dočkala jednohlasného odsouzení. Srovnávat Izrael s Íránem označila naprostá většina kritiků, spisovatelů i politiků za nehoráznost. Proti Grassovi se postavila veřejnost, ale i třeba sociální demokraté, kteří se jej zřekli jako člověka, který stranu v minulosti podporoval. Reakci Izraele a zákaz vstupu do země ale považuje řada lidí za poněkud přehnanou.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme