Němci už podesáté pořádají Den předčítání z knih. Zapojil se do něj rekordní počet lidí
Knihy ustupují počítačům. Různé průzkumy ukazují, že stále méně dětí pravidelně čte. Povzbudit zájem o čtení se u našich západních sousedů snaží takzvaným Dnem předčítání z knih. Koná se už podesáté a letos se do něj zapojil rekordní počet lidí.
„Je důležité, aby rodiče svým příkladem přivedli děti ke čtení, ukázali, že čtení je zábavou, aby je nenechali samotné. Když uvidí číst otce, budou chtít číst taky,“ myslí si berlínský kabaretiér, který dětem v knihkupectví na HufelanderStrasse přečetl příběh o Paulině a Anneliese.
Vedle herců dětem předčítají také politici, oblíbení televizní moderátoři, ale třeba i prvoligový fotbalista berlínské Herthy Andreas Neuendorf. „Čtení je důležité především pro malé děti. Mám syna, který tráví spoustu času u PlayStation a čte velmi nedbale. Sám mám raději audioknihy, ale já jsem už dospělý,“ říká Neudorf.
„Já jsem se zapojila, protože předčítání je neuvěřitelně pěkné. Jako dítě jsem milovala, když mi matka nebo babička četly. A teď mám syna, kterému pravidelně také čtu,“ vysvětluje své důvody další z asi 80 tisíc osobností, které se po celém Německu do předčítání zapojily, a to často na velmi netradičních místech.
Vedle školek, škol, knihoven a parků se čte i v nákupních centrech, ve vlaku, tramvaji nebo třeba i na stanovišti taxíků. Cílem je ukázat, jak zajímavé a napínavé může čtení být, a přivést ke knize ty, kteří pravidelně nečtou.