Nobelova cena za literaturu letos putuje do Číny

Letošní Nobelovu cenu za literaturu dostal sedmapadesátiletý čínský autor Mo Jen. Oznámila to ve Stockholmu Švédská akademie. Na Západě je známý především díky válečnému dramatu Rudé pole, které bylo natočeno podle jeho knih. Snímek získal řadu ocenění včetně Zlatého medvěda na Berlinale v roce 1988.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský spisovatel  Mo Jen

Čínský spisovatel Mo Jen | Zdroj: Reuters

Švédská královská akademie ho ocenila za to, že s "halucinačním realismem" dokáže propojit pohádky, historii a současnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si úryvek z povídky Mo Jena 'Kluci ze železa'

„Mají tím zřejmě na mysli určitou magičnost, takovou snovou realitu, která se v Mo Jenových dílech vyskytuje. On má obrovskou představivost, v podstatě Márqueze považuje za jednoho ze svých učitelů, a ty jeho výrazové prostředky a postupy, které používá, otevírají jazyk právě do takových snových sfér,“ přiblížila Mo Jenovu tvorbu sinoložka Zuzana Li.

Mo Jen je pseudonym, který znamená "nemluv". Autor ho prý zvolil proto, že příliš často říká, co si opravdu myslí, a to se v Číně nenosí. Bývá srovnáván s Franzem Kafkou nebo Josephem Hellerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nositele Nobelovy ceny za literaturu Mo Jena představil Ondřej Bouda ze zahraniční redakce, znalec jeho díla

Srovnání zejména s Kafkou ale nechápe sinoložka Olga Lomová. „Je to úplně jiný vypravěčský cit. Toto přirovnání nechápu,“ zdůraznila. V dílech Mo Jena se objevuje jak sociální komentář, tak politická kritika.

Nicméně jiní čínští autoři ho kritizují za to, že neprojevuje dostatečnou solidaritu s vězněnými kolegy, nebo autory, kteří nesmí psát. A v 80. letech prý dokonce učil na vojenské kulturní akademii literaturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tvorbu letošního nositele Nobelovy ceny za literaturu přiblížila na Rádiu Česko sinoložka Zuzana Li

„Politická rovina celé věci je nepopiratelně přítomná. Myslím si, že byl velký politický tlak na to, aby cenu získal nějaký skutečně čínský a v Číně uznávaný autor. O tom není nejmenších pochyb,“ řekla Lomová.

V roce 2000 totiž získal stejnou cenu spisovatel Kao Sing-ťien, který sice pochází z Číny, ale emigroval do Francie. Čína tehdy rozhodnutí akademiků kritizovala. Podle Lomové je Mo Jen je skutečně skvělý spisovatel. „A cenu si zaslouží,“ doplnila Lomová.

Mo Jen píše o drsném čínském venkově a zatím mu to prochází, říká jeho překladatel

Číst článek

Mo Jen je známý rychlostí, jakou píše. Dosud poslední knihu napsal za 43 dní. A to v ní je přes půl milionu znaků klasické čínštiny, které poctivě psal štětcem na papír. Často používá obrazy plné násilí, pomocí kterých vtáhne čtenáře do znepokojivého, ale zároveň nádherného až kaleidoskopického světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sinoložka Olga Lomová v pořadu Stalo se dnes představila spisovatele Mo Jena

Romány letošního nositele Nobelovy ceny dosud nejsou přeložené do češtiny. Nicméně posluchači Českého rozhlasu měli dnes odpoledne jedinečnou příležitost si jednu z jeho povídek nazvanou Kluci ze železa poslechnout na stanici Vltava.

Spisovatel Mo Jen je prvním čínským laureátem této prestižní ceny. V roce 2000 ji sice dostal Kao Sing-ťien, ale ten má francouzské občanství a žije v emigraci.

V seznamu možných laureátů literárního ocenění se letos sešlo 210 jmen. Byl mezi nimi i Čech žijící ve Francii Milan Kundera.

Ondřej Bouda, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme